Yoğun bakımda takip edilen hastalarda parenteral ve enteral beslenme şekillerinin sistemik inflamatuar indeks ile ilişkisi
The relationship between parenteral and enteral nutrition methods and the systemic inflammatory index in patients monitored in intensive care
- Tez No: 930651
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GANİDAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızın amacı, yoğun bakım hastalarında beslenme durumu ve mortalite durumunun, Sistemik İnflamatuar İndeks (Sİİ) arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmamız genel yoğun bakımda en az 15 gün süre ile takip edilen 120 hasta ile retrospektif olarak gerçekleştirildi. Sİİ'nin yaş, cinsiyet, ek hastalığı, tanısı, yatış süresi, beslenme şekli, APACHE II skoru, SOFA skoru ve taburculuk durumları ile ilişkisi değerlendirildi. Ayrıca Sİİ'nin zaman içindeki değişimi, beslenme ve taburculuk alt gruplarında Sİİ değişimleri incelendi. Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 59,7 ± 19,1 yıl olup, hastaların % 51'i erkekti. Tüm kohortta Sİİ'nin ortanca güne kadar Sİİ'nin anlamlı düştüğü (p0,05); buna karşılık YBÜ'nden çıkış değerlerinin YBÜ'a giriş değerine göre anlamlı derecede düştüğü saptandı (p0,05). Parenteral beslenen hastaların çıkış Sİİ değerleri enteral ve kombine beslenenlerden anlamlı olarak daha yüksekti (p0,05). Yaşayan ve mortal seyreden hastalarda YBÜ giriş ve ortanca günündeki Sİİ değerleri arasında farklılık saptanmazken (p>0,05), eksitus olanların Sİİ değeri anlamlı olarak yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the relationship between nutritional status, mortality, and the Systemic Inflammatory Index (SII) in intensive care unit (ICU) patients. Our study was conducted retrospectively with 120 patients who were followed for at least 15 days in the general ICU. The relationship of SII with age, gender, comorbidities, diagnosis, length of stay, type of nutrition, APACHE II score, SOFA score, and discharge status was evaluated. Additionally, changes in SII over the time and its variations in nutritional and discharge subgroups were examined. In our study, the mean age of the patients was 59.7 ± 19.1 years, and 51% of the patients were male. In the entire cohort, SII was found to decrease significantly up to the median day (p0.05). However, the SII discharge values from the ICU were significantly lower when compared to the ICU admission values (p0.05). The SII discharge values of patients receiving parenteral nutrition were significantly higher than those receiving enteral and combined nutrition (p0.05). While no difference was found in SII values at ICU admission and on the median day between surviving and the time of deceased patients (p>0.05), the SII values of those who expired were higher at the time of discharge (p0.05).