Çocukluk çağı travmaları ile utanç ve suçluluk duyguları arasındaki ilişkide nesne ilişkilerinin aracı rolü
The mediating role of object relations in the relationship between childhood traumas and emotions of shame and guilt
- Tez No: 930650
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağı travmaları ile suçluluk ve utanç duyguları arasındaki ilişkide nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirmenin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 18 yaş ve üzeri, 225'i kadın, 156'sı erkek olmak üzere toplam 381 yetişkin katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Suçluluk- Utanç Ölçeği ve Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Pearson Korelasyon, Çoklu Regresyon ve Aracı Değişken Analizleri uygulanmıştır. Korelasyon analizleri sonucunda çocukluk çağı travmaları ile suçluluk ve utanç duyguları arasında, çocukluk çağı travmaları ile nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme arasında ve son olarak nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme ile suçluluk ve utanç duyguları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizlerinde de çocukluk çağı travmalarının nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme ile suçluluk ve utanç duyguları üzerinde etkili, nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirmenin de suçluluk ve utanç duyguları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Son olarak, aracı değişken analizinde nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirmenin çocukluk çağı travmaları ile suçluluk ve utanç duyguları arasındaki ilişkide aracı etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of object relations and reality evaluation in the relationship between childhood traumas and feelings of guilt and shame in adult individuals. The study sample consisted of 381 participants aged 18 and over, 225 female and 156 male. The Childhood Trauma Scale, Guilt-Shame Scale and Bell Object Relations and Reality Evaluation Scale were used as data collection tools. Pearson Correlation, Multiple Regression and Mediating Variable Analyses were applied within the scope of the study. The correlation analyses revealed significant relationships between childhood trauma and feelings of guilt and shame, childhood trauma and object relations and reality testing, and between object relations and reality testing and guilt and shame. The regression analyses indicate that childhood trauma have an effect on object relations and reality testing as well as on guilt and shame, and that object relations and reality testing also had an effect on guilt and shame. Finally, the mediation analysis identified that object relations and reality testing have a mediating effect in the relationship between childhood trauma and feelings of guilt and shame.