Bilinçli farkındalık düzeyi ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide iletişim stillerinin aracılık rolü
The mediating role of communication styles in the relationship between mindfulness level and relationship satisfaction
- Tez No: 930658
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, bilinçli farkındalık düzeyi ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide iletişim stillerinin aracılık rolü araştırılmıştır. Bu amaçla, çalışma grubu olarak yaş ortalaması 39,01 olan 18-65 yaş aralığındaki 262 kadın ve 125 erkek olmak üzere 387 katılımcıdan veri toplanmıştır. Bu verileri toplamak için Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ), Uyumlu İletişim Ölçeği (UİÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bilinçli farkındalık düzeyi, ilişki doyumu ve iletişim stilleri arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. İletişim stillerinin aracılık rolü etkisi Process Makrosu yardımıyla incelenmiştir. Çalışmada, bilinçli farkındalık düzeyi ile ilişki doyumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışma bulguları, bilinçli farkındalık düzeyi ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide uyumlu iletişim toplamının aracılık rolü oynadığını göstermiştir. Aracılık analizi sonucunda, uyumlu iletişim alt boyutlarından üstünlük taslayan, alttan alan, iç içe geçmiş, kaçınan ve uyumlu iletişim stilleri aracılık etkisi gösterirken tamir eden iletişim stili aracılık etmemektedir. Çalışma sonuçları, bilinçli farkındalığı arttırmaya ve daha uyumlu iletişim sağlamaya yönelik müdahalelerin hem bireysel hem ilişki düzeyinde iyilik halini arttırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of communication styles in the relationship between mindfulness level and relationship satisfaction was investigated. For this purpose, data were collected from 387 participants (262 women and 125 men) between the ages of 18-65 with an average age of 39.01. Mindfulness Scale (MBS), Relationship Satisfaction Scale (RS), Adaptive Communication Scale (ACS) and Personal Information Form developed by the researcher were used to collect these data. Pearson Correlation Analysis was used to analyse the relationships between mindfulness level, relationship satisfaction and communication styles. The effect of the mediating role of communication styles was analysed with the help of Process Macro. In the study, a positive and significant relationship was found between mindfulness level and relationship satisfaction. The findings of the study showed that total adaptive communication played a mediating role in the relationship between mindfulness level and relationship satisfaction. As a result of the mediation analysis, supercilious, undermining, intertwined, avoidant and congruent communication styles from the sub-dimensions of congruent communication showed a mediating effect, while repairing communication style did not mediate. The results of the study show that interventions aimed at increasing mindfulness and providing more adaptive communication can increase well-being at both individual and relationship levels.