Ruh sağlığı alanında çalışanların iş doyumu ve tükenmişliklerinin beş faktör kişilik özellikleri açısından incelenmesi
Examination of job satisfaction and burnout of mental health professionals in terms of the five-factor personality traits
- Tez No: 930668
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, ruh sağlığı çalışanlarının iş doyumu ve tükenmişliklerinin Beş Faktör Kişilik Özellikleri ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma kapsamında, farklı cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir ve eğitim seviyelerine sahip katılımcılar üzerinde nicel bir yöntem kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırmada, dışadönüklük ve nevrotikliğin iş doyumunun %11'ini açıkladığı ve iş doyumunu yordamada dışadönüklüğün daha güçlü bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, dışadönüklük ve nevrotikliğin tükenmişliğin %10'unu açıkladığı ve tükenmişliği yordamada da dışadönüklüğün daha etkili bir yordayıcı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, iş doyumu ve tükenmişliğin cinsiyet ve yaş grupları arasında anlamlı farklılıklar gösterdiği, ancak medeni durum ile bu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Gelir ve eğitim seviyelerinin ise iş doyumunu olumlu yönde etkilediği ve tükenmişliklerini azalttığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın bir diğer bulgusu, özel sektör çalışanlarının kamu sektörü çalışanlarına kıyasla daha yüksek iş doyumu yaşadıkları, ancak tükenmişlik seviyelerinin sektörler arasında anlamlı bir fark göstermediğidir. Kişilik özellikleri incelendiğinde, nevrotiklik alt boyutunun tükenmişlik ile pozitif, dışadönüklük ve sorumluluk alt boyutlarının ise iş doyumu ile pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, iş doyumu ve tükenmişliğin çeşitli demografik ve kişilik faktörleri ile karmaşık bir ilişki içerisinde olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda, ruh sağlığı çalışanlarının mesleki tükenmişliklerini azaltmak ve iş doyumlarını artırmak için çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bu öneriler, özellikle kadın çalışanlara yönelik esnek çalışma modelleri, kariyer rehberliği programları ve strese yönelik eğitimler ön plana çıkmıştır. Araştırma bulguları, hem uygulamalı hem de teorik anlamda ruh sağlığı alanındaki çalışmalara önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the job satisfaction and burnout of mental health professionals and their Big Five Personality Traits. Quantitative methods were used to collect data from participants with diverse genders, ages, marital statuses, income levels, and education levels. The study found that extraversion and neuroticism explained 11% of job satisfaction, with extraversion having a stronger predictive effect. Similarly, extraversion and neuroticism accounted for 10% of burnout, with extraversion again being a more effective predictor. It was observed that job satisfaction and burnout significantly differed across gender and age groups, whereas no significant relationship was found between marital status and these variables. Income and education levels were positively associated with job satisfaction and contributed to reducing burnout. Another finding of the study revealed that private sector employees experienced higher job satisfaction compared to public sector employees, though burnout levels did not show a significant difference between the sectors. Regarding personality traits, the neuroticism dimension was positively associated with burnout, while the extraversion and conscientiousness dimensions were positively associated with job satisfaction. These findings highlighted the complex relationship between job satisfaction, burnout, and various demographic and personality factors. Based on the results, several recommendations were developed to reduce professional burnout and increase job satisfaction among mental health professionals. These recommendations included flexible working models, career counseling programs, and stress management training, particularly tailored for female employees. The findings of this study provide significant contributions to both applied and theoretical work in the field of mental health.