Bazı Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'nin sağlık sistemleri ve sağlık göstergelerinin karşılaştırmalı olarak analizi
Comparative analysis of health systems and health indicators of some European Union countries and Türkiye
- Tez No: 930669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEDA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sağlık, bireyler için vazgeçilmez olan en temel haktır. Bireyler ve toplumlar sağlıklı bir yaşam sürmek için insanlığın varoluşundan bugüne kadar bu haklarına en iyi şekilde ulaşmaya çalışmışlardır. Bu durum sağlık hizmetlerinin her geçen gün iyileşmesine yönelik çabaların artmasına katkı sağlamıştır. Sağlık hizmetleri, sağlık kavramının sürdürülebilirliği ve geliştirilmesi bakımından verilen hizmet bütünüdür. Genellikle ülkelerin kamu kuruluşları ile verilen sağlık hizmetleri sunumunu gelişmiş ülkeler ile karşılaştırma yapılarak kıyaslanması mevcut sağlık hizmetleri sunumunun gelişimi, eksiklerinin belirlenmesi ve bakış açısı katması yönünden anlamlı olmaktadır. Dünyada gelişmiş ülkelerin çoğunluğunu Avrupa Birliği ülkeleri oluşturmaktadır. Bu ülkelerin sağlık sunumları sonucunda ortaya çıkan sağlık göstergeleri ile gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan ve 2003 yılından itibaren Sağlıkta Dönüşüm Programı ile bir üst sağlık hizmetleri sınıfına geçmeye çalışan Türkiye'nin sağlık göstergeleri karşılaştırılmıştır. Buna göre Türkiye, sağlık hizmetlerinde önemli ilerlemeler kaydetmiş olsa da hala gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında bazı alanlarda geride kalmaktadır. Özellikle sağlık harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya oranı, yaşam beklentisi ve bebek ölüm oranları gibi sağlık göstergelerinde gelişmiş ülkelerle aradaki farklar belirgindir ancak son yıllarda sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği ve kalitesindeki iyileşmeler, Türkiye'nin sağlık altyapısının güçlendiğini göstermektedir. Bu bağlamda sağlık alanındaki gelişmeleri sürdürülebilir kılmak ve daha fazla iyileştirme yapmak için başta koruyucu sağlık politikaları olmak üzere diğer politikalarında uygulamaları sürekli olarak takip edilip geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin sağlık göstergelerinin gelişmiş ülkelerle karşılaştırılarak mevcut durumun değerlendirilmesi ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik önerilerin sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health is the most fundamental and indispensable right. From the beginning of existence, individuals and societies have strived to improve this concept to lead a healthy life. Healthcare services represent the entirety of services provided to ensure the sustainability and enhancement of the concept of health. Comparing the delivery of healthcare services, often provided by public institutions, with those of developed countries offers a meaningful perspective for assessing the development of current healthcare services, identifying shortcomings, and shaping future approaches. Globally, most developed countries are members of the European Union. The health indicators resulting from the healthcare delivery in these countries have been compared with those of Türkiye classified as a developing country, which has aimed to transition to a higher level of healthcare services since implementing the Health Transformation Program in 2003. According to the findings, whileTürkiye has made significant progress in healthcare services, it still lags in certain areas compared to developed countries. Particularly in health indicators such as the ratio of healthcare expenditures to Gross Domestic Product (GDP), life expectancy, and infant mortality rates, the differences with developed countries remain significant. However, recent improvements in the accessibility and quality of healthcare services demonstrate that Türkiye healthcare infrastructure is strengthening. In this context, to sustain advancements in health and achieve further improvements, it is essential to continuously monitor and develop healthcare policies, particularly preventive health policies. This study aims to evaluate Turkey's healthcare indicators by comparing them with those of developed countries and to provide recommendations for improving healthcare services.