Endüstriyel tesislerde kaynak çalışmalarının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of welding operations in industrial facilities in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 930676
  2. Yazar: ÇAĞLA KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ekonominin temel yapı taşlarından olan endüstriyel tesisler, günümüzde Türkiye'nin en önemli rekabet unsurlarından biridir. Ancak, özellikle tehlike ve çok tehlikeli sınıfta yer alan endüstriyel tesislerde kaza riski oldukça yüksektir. İş kazaları, yüksek maliyetlere yol açmanın yanı sıra ciddi yaralanmalara ve ölümlere neden olarak çalışanlar, aileleri ve işletmeler üzerinde doğrudan ve dolaylı olarak birçok risk ve olumsuz etkiye sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında, iş yerinde meydana gelen ergonomik riskler belirlenmiş ve Fine-Kinney risk skalasında yer alan sayısal ifadeler kullanılarak bu risklerin öncelik sıraları oluşturulmuştur. Mevcut problemlere yönelik çözüm önerileri geliştirilerek kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışma sonucunda, endüstriyel tesislerde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha fazla eğitilmesi, eğitimlerde edinilen bilgilerin sahada etkin şekilde uygulanması, çalışanlara kaliteli ve işe uygun ekipmanların sağlanması ve bu ekipmanların düzenli kullanımının denetlenmesi gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca, daha fazla ve daha etkili önlemler alınması ve tüm bu süreçlerin iş sağlığı ve güvenliği birimi tarafından yakından takip edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial facilities, which are the basic building blocks of the economy, are today It is one of the most important competitive elements of Turkey. However, especially danger and The risk of accidents is quite high in industrial facilities that are classified as hazardous. Work Accidents can cause serious injuries and deaths as well as causing high costs. cause direct and indirect effects on employees, their families and businesses. It causes many risks and negative effects. In this thesis study, at work The ergonomic risks that occurred were determined and included in the Fine-Kinney risk scale. Priority rankings of these risks were created using numerical expressions. Available A comprehensive evaluation is made by developing solution suggestions for the problems has been made. As a result of the study, occupational health and safety of employees in industrial facilities more training on safety, the knowledge gained in training to be used in the field effective implementation, providing employees with quality and job-appropriate equipment It has been determined that the regular use of these equipment should be inspected. In addition, more and more effective measures should be taken and all these processes should be taken into account in terms of occupational health and safety. It was emphasized that it should be closely monitored by the security unit.