Çalışan motivasyonu stratejilerinin iş performansına etkisi
The effect of employee motivation strategies on job performance
- Tez No: 930677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, çalışan motivasyonu stratejilerinin iş performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Araştırma, çeşitli motivasyon teorilerini (Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi, Herzberg'in Çift Faktör Teorisi, McClelland'ın Başarı Güç ve İlişki İhtiyacı Teorisi, Vroom'un Beklenti Teorisi gibi) ve bu teorilere dayanan stratejilerin çalışanların iş performansını nasıl etkilediğini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışmada, içsel ve dışsal motivasyon faktörlerinin iş performansı üzerindeki etkileri ve bu etkilerin sektörel ve kültürel farklılıklara göre değişip değişmediği değerlendirilmektedir. Araştırmanın amacı, motivasyon stratejilerinin tasarımı ve uygulaması açısından işletmelerin kullanabileceği yeni bir model önermektir. Bu bağlamda, Öz-determinasyon Teorisi ve Herzberg'in İki Faktör Teorisi gibi motivasyon teorilerinin iş performansı ile entegrasyonuna yönelik somut öneriler sunulmaktadır. Çalışma, çeşitli sektörler ve kültürler arasında motivasyon ve performans ilişkisini inceleyerek, sektörel ve kültürel farklılıkların bu dinamikler üzerindeki etkisini aydınlatmaktadır. Elde edilen sonuçlar, global ve çok kültürlü iş ortamlarında motivasyon stratejilerinin nasıl uyarlanabileceğine dair değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of employee motivation strategies on job performance. The research comprehensively examines various motivation theories (such as Maslow's Hierarchy of Needs, Herzberg's Two-Factor Theory, McClelland's Need for Achievement, Power, and Affiliation Theory, and Vroom's Expectancy Theory) and how strategies based on these theories affect employees' job performance. The study evaluates how intrinsic and extrinsic motivation factors influence job performance and whether these effects vary according to sectoral and cultural differences. The aim of the research is to propose a new model that businesses can use for the design and implementation of motivation strategies. In this context, practical suggestions are provided for integrating motivation theories, such as Self-Determination Theory and Herzberg's Two-Factor Theory, with job performance. The study examines the relationship between motivation and performance across various sectors and cultures, shedding light on the impact of sectoral and cultural differences on these dynamics. The findings offer valuable insights into how motivation strategies can be adapted in global and multicultural work environments.