II. Karabağ Savaşında Ermeni basınının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the Armenian press in the 2nd Karabakh War
  1. Tez No: 930675
  2. Yazar: GÜLSÜM GİZEM ÖZYOL AŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Ermeni basınının II. Karabağ Savaşındaki tutumunu karşılaştırmalı bir perspektifle ele alarak, hükümet yanlısı ve muhalif basının savaş süresince sergilediği farklı yaklaşımları incelemektedir. Çalışma, Karabağ sorununun tarihsel arka planına ışık tutarak I. Karabağ Savaşı'nın nedenleri, sonuçları ve savaş sonrası oluşan statükoyu ele alarak başlamaktadır. Tezin ana ekseni, Ermeni basınının savaş sürecinde ve sonrasında geliştirdiği söylemleri, tarafsız bir bakış açısıyla karşılaştırmaktır. Hükümet yanlısı basın, genellikle savaşın ulusal çıkarlar doğrultusunda yürütüldüğünü savunurken, muhalif basın savaşın yanlış stratejiler ve diplomatik başarısızlıklar sonucu kaybedildiğini iddia etmektedir. Bu farklı yaklaşımlar, basının Ermenistan'daki siyasi bölünmüşlük ve toplum üzerindeki etkisini açıkça gözler önüne sermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, medya ve siyaset arasındaki ilişkinin Ermenistan'da ne derece güçlü olduğunu ortaya koymakta ve Ermeni toplumunun II. Karabağ Savaşına dair algılarını şekillendiren medya söylemlerinin derin bir analizini sunmaktadır. Hükümet yanlısı ve muhalif basının birbirinden farklı görüşleri, toplumun savaşa ve gelecekteki Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerine dair bakış açısını da doğrudan etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the attitude of the Armenian press towards the Second Karabakh War from a comparative perspective, examining the different approaches of the pro-government and opposition press during the war. The study begins by shedding light on the historical background of the Karabakh issue and examining the causes, consequences and post-war status quo of the First Karabakh War. The main axis of the thesis is to compare the discourses developed by the Armenian press during and after the war from an impartial perspective. While the pro-government press generally argues that the war was waged in line with national interests, the opposition press claims that the war was lost as a result of wrong strategies and diplomatic failures. These different approaches clearly reveal the political divisions in Armenia and the impact of the press on society. As a result, this study reveals how strong the relationship between media and politics is in Armenia and provides an in-depth analysis of the media discourses that shaped the Armenian society's perceptions of the Second Karabakh War. The different views of the pro-government and opposition press directly affected the society's perspective on the war and future Armenia-Azerbaijan relations.