Kadına şiddet ve ev içi şiddeti önleme için etkili başvuru yolu
An effective remedy for preventing violence against women and domestic violence
  1. Tez No: 930688
  2. Yazar: NURAL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EMRULLAH EGELİĞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Kadına yönelik şiddetin ve ev içi şiddet artan ve yaygın bir insan hakları ihlalidir. Önlenebilmesi ve bireyin bunların mevcut veya müstakbel sonuçlarından korunabilmesi için, devletlerin pozitif yükümlülükleri gereği, etkili başvuru hakkı bağlamında bir“etkili başvuru yolu”sunabilecek tedbir mekanizmalarını ihdası gerekir. Bu mekanizmalar, şiddet eylem ve tehditlerinin ultima ratio (son çare) olan Ceza Hukuku alanına girilmeden ve ağır insan hakkı ihlalleri oluşmadan önce engellenmesini sağlayabilir. Bu çalışmada, bu tür şiddetin önlenmesi, etkili başvuru hakkı açısından değerlendirilecektir. Bu değerlendirme, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle mücadeleye ilişkin uluslararası insan hakları mekanizmalarının, içtihadın ve doktrinin etkili başvuru yolu için belirlediği kriterler bazlı bir sınama biçimindedir. Özen yükümlülüğüne uygun tedbirlerin ve giderimlerin sağlanmasına yönelik bu sınama için, uluslararası kuruluşların belirlediği önleme stratejileri, karşılaştırmalı hukuktaki önleme mekanizmaları ve ağırlıklı olarak da 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çalışmaya konu edilecektir. Çalışmanın nihai çıktısı 6284 sayılı Kanun'un mevcut durumun değerlendirilmesiyle beraber çözüm önerileri sunulması olacaktır.
Özet (Çeviri)
Violence against women and domestic violence are increasing and widespread human rights violations. To prevent such violence and protect individuals from their current or potential consequences, states are required to establish mechanisms that provide“effective remedies”in the context of the right to an effective remedy, as part of their positive obligations. These mechanisms can prevent acts and threats of violence before they escalate into the realm of criminal law, the ultima ratio, and lead to severe human rights violations. This study will evaluate the prevention of such violence from the perspective of the right to an effective remedy. The evaluation will be based on the criteria established by international human rights mechanisms, jurisprudence, and doctrine regarding effective remedies in the fight against violence against women and domestic violence. To conduct this assessment on ensuring adequate measures and remedies in line with the due diligence, the study will focus on prevention strategies outlined by international organizations, prevention mechanisms in comparative law, and, predominantly, Law No. 6284 on the Protection of the Family and the Prevention of Violence Against Women. The final output of the study will involve an assessment of the current state of Law No. 6284, along with proposed solutions.