Çeltik üretiminde kullanılan geleneksel ve modern yöntemlerin risk değerlendirme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of traditional and modern methods used in paddy production using the risk assessment method
- Tez No: 930689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Ziraat, Public Health, Accidents, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yaklaşık 5000 yıldır temel besin maddelerinden biri olan çeltiğin nüfus artış hızıda dikkate alındığında önemini artıracağı düşünülmektedir. Çeltik üretimi geleneksel yöntemlerle insan gücüne dayanan çalışılması zor bir sektördür. Artan nüfus ve çalışma zorlukları göz önüne alındığında birim alanda verimi artıracak ve insan emeğini azaltacak teknolojik gelişmeleri çeltik üretiminde kullanmak önemli hale gelmiştir. Bu araştırmada, çalışma bölgemiz olan Kargı ve Osmancık ilçelerinde çeltik üretiminde modern yöntemleri kullanan üreticiler olduğu kadar hala geleneksel yöntemlerle üretim yapan üreticilerin olduğu da gözlemlenmiştir. Bu yöntemler arasında üretim kalitesi, verimlilik gibi konularda farklılık olabileceği gibi sektördeki çiftçilerin yaşayabileceği meslek hastalığı ve iş kazaları konularında da farklılıklar olabileceği düşünülmüş ve bu farklıklar risk değerlendirme yöntemi yardımıyla tespit edilip çiftçilere hangi yöntemin İş Sağlığı ve Güvenliği açısından daha iyi bir çalışma ortamı sağladığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma yapılırken çiftçilerin üretim aşamaları yerinde gözlemlenmiştir. Konuyla alakalı farklı tarım alanlarında yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği konularındaki ve çeltik üretim süreciyle alakalı konularda yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Bu konularda yapılan literatür çalışmalarına araştırma içerinde yer verilmiştir. Yapılan çalışma gerek bölgesel olarak çeltiğin önemi ve çiftçilere sağlayabileceği yararlar gerekse özgün bir çalışma olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
It is thought that rice, which has been one of the basic nutrients for approximately 5000 years, will increase in importance when the population growth rate is taken into account. Paddy production is a difficult sector to work in using traditional methods and relying on manpower. Considering the increasing population and working difficulties, it has become important to use technological developments in paddy production that will increase productivity per unit area and reduce human labor. In this research, it was observed that there are producers who use modern methods in rice production in Kargı and Osmancık districts, which are our study region, as well as producers who still produce with traditional methods. It was thought that there may be differences between these methods in terms of production quality and productivity, as well as differences in occupational diseases and work accidents that farmers in the sector may experience, and these differences were determined with the help of the risk assessment method and it was tried to determine which method provides farmers with a better working environment in terms of Occupational Health and Safety. While carrying out this study, the production stages of the farmers were observed on site. Studies on Occupational Health and Safety in different agricultural fields and on issues related to the paddy production process were examined. Literature studies on these subjects are included in the research. The study is important in terms of both the regional importance of rice and the benefits it can provide to farmers and the fact that it is an original study.