Birinci basamağa başvuran geriatrik hasta popülasyonunda NSAİİ kullanımının incelenmesi ve tıme to stop kriterlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of geriatric patients with time to stop criteria for usage of NSAIDs who admitted to primary care
  1. Tez No: 930728
  2. Yazar: HALİS YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ACLAN ÖZDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda birinci basamakta yaşlı hastalarda mevcut kronik hastalıkları, kullanılan ilaçları, polifarmasi varlığını ve uygunsuz ilaç kullanım sıklığını ve ilişkili olduğu faktörleri değerlendirme amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız Ümraniye 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne 20/12/2023 ile 01/04/2024 tarihleri arasında başvuran dahil olma ve dışlanma kriterlerine uygun, çalışma şartlarını kabul ederek gönüllü olur bildirim formunu imzalayan 65 yaş üstü toplam 255 katılımcıyla ile yapılmıştır. Bireyler ile yüz yüze görüşülerek demografik bilgileri, kullandığı ilaçlar, kronik hastalıkları ve tıbbi geçmişleri kaydedilmiştir. Uygunsuz ilaç kullanımının değerlendirilmesinde ülkemizdeki ilaç reçeteleme pratiğine dayanarak geliştirilen Türkiye'ye özgü Turkish Inappropriate Medication Use in the Elderly (TIME) kriterlerini kullanarak hastalarımızda uygunsuz ilaç kullanımının tespitinde daha uygun sonuçlar almayı amaçladık. Bulgular: Bireylerin polifarmasi bulgularında %79,2'sinin (202 kişi) polifarmasi olduğu, %34,1'inin (87 kişi) ileri polifarmasi olduğu, %76,5'inin (195 kişi) uygunsuz kullanılan non-steroid anti enflamatuar ilaç (NSAİİ) kesildiğinde polifarmasi olduğu, %29,4'ünün (75 kişi) NSAİİ kesildiğinde ileri polifarmasi olduğu, %71'inin (181 kişi) tüm uygunsuz kullanımlar kesildiğinde polifarmasi olduğu ve %20,4'ünün (52 kişi) tüm uygunsuz kullanımlar kesildiğinde polifarmasi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: In our study, we aimed to evaluate the current chronic diseases, medications used, the presence of polypharmacy and the frequency of inappropriate drug use and the factors associated with it in elderly patients in primary care. Material and Method: Our study was conducted with a total of 255 participants over the age of 65 who applied to Ümraniye Family Health Center No. 1 between 20/12/2024 and 01/04/2024, who met the inclusion and exclusion criteria, accepted the study conditions and signed the voluntary consent form. The minimum number of participants was determined as 150 by sample analysis. Demographic information, medications, chronic diseases and medical history were recorded by face-to-face interviews. We aimed to obtain more appropriate results in the evaluation of inappropriate drug use in our patients by using Turkey-specific TIME criteria developed based on the drug prescribing practice in our country. Results: When the descriptive statistics of the polypharmacy findings of the individuals were analyzed, 79.2% (202 individuals) had polypharmacy, 34.1% (87 individuals) had advanced polypharmacy, 76.5% (195 individuals) had polypharmacy when inappropriately used NSAIDs were discontinued, It was found that 29.4% (75 people) had advanced polypharmacy when NSAIDs were discontinued, 71% (181 people) had polypharmacy when all inappropriate uses were discontinued and 20.4% (52 people) had polypharmacy when all inappropriate uses were discontinued.