Birinci basamağa başvuran yaşlılarda fiziksel ve sosyal aktivitelerin akıl ve ruh sağlığı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of physical and social activities on mental and psychological health of elderly attending primary stage
- Tez No: 667558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Toplumumuzda yaşlı nüfusun giderek artmasından dolayı depresyon ve demans gibi sağlık sorunlarına daha sık rastlanmaktadır. Literatürde bazı fiziksel ve sosyal müdahalelerin depresyon ve demans üzerine olumlu etkilerini gösteren çalışmalar mevcuttur. Biz de bu çalışmada bölgemizdeki yaşlılarda fiziksel aktivite düzeyinin, kişilerin çevresindeki insanlarla iletişim sıklığının, sosyal desteğin, uykunun ve bazı boş zaman aktivitelerinin (kitap okumak, tv izlemek, internet kullanmak, bitki/hayvan yetiştirmek vb.) kişilerin akıl ve ruh sağlığı üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu araştırma 1 Kasım 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında Yenibey Mah. 2 No'lu ASM ye başvuran 165 yaşlı hasta üzerinde yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verileri, uyku kalitesi, sosyal yaşantıları ve boş zaman aktivitelerine ait verileri sorgulandıktan sonra tüm katılımcılara geriatrik depresyon ölçeği kısa formu, standardize mini mental test ve uluslararası fiziksel aktivite anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Due to the increasing elderly population in our society, health problems such as depression and dementia are more common. There are studies in the literature showing the positive effects of some physical and social interventions on depression and dementia. In this study which we aimed to research,we investigated the effects of physical activity level, frequency of communication with people around people, social support, sleep and some leisure activities (reading books, watching TV, using the internet, growing plants/animals, etc.) in the elderly in our region on mental and mental health. Material and Method: This research was conducted between November 1, 2020 and December 31, 2020 at Yenibey Mah. It was conducted on 165 elderly patients who applied to FHC No. 2. After questioning the participants' sociodemographic data, sleep quality, social life and leisure activities; a short form of geriatric depression scale, standardized mini-mental test and international physical activity questionnaire were applied to all participants.