Sistemik Lupus eritematozus hastalarında kontraseptif kullanımı ve üreme danışmanlığı
Contraceptive use and reproductive counseling in systemic Lupus erythematosus patients
  1. Tez No: 930729
  2. Yazar: GAMZE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EMMUNGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmadaki amacımız merkezimizde sistemik lupus eritematozus tanısı ile takip edilen hastalarda aile planlaması hizmeti ve doğum kontrol yöntemi kullanma yaygınlığını, gebelikte yaşadıkları komplikasyonları, gebelik sonuçlarını değerlendirmek ve aile planlaması hizmetinin gebelik komplikasyonları ve olumsuz gebelik sonuçları üzerine etkisini ortaya koymaktır. Çalışmamıza Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı kliniğinde Avrupa Romatizma Birliği/Amerikan Romatoloji Derneği 2019 sınıflandırma kriterlerine göre sistemik lupus eritematozus tanısı almış olan 104 kadın hasta dâhil edildi. Hastaların sosyodemografik ve sosyokültürel özellikleri, klinik ve laboratuvar özellikleri, gebelikte yaşadıkları komplikasyonlar, gebelik sonuçları, aile planlaması hizmeti alıp almama durumları, doğum kontrol yöntemi kullanma durumları ve kullanılan yöntemin ne olduğu kaydedildi. Aile planlaması hizmetinin gebelik sonuçlarına ve gebelik komplikasyonlarına etkisi değerlendirildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların çoğunluğunun aile planlaması hizmeti almadığı ve etkili doğum kontrol yöntemi kullanmadığı belirlendi. Aile planlaması hizmeti alan hastaların yaş ortalamalarının daha yüksek olduğu ve aktif olarak doğum kontrol yöntemi kullanan hastalarda en sık kullanılan doğum kontrol yönteminin erkek kondomu olduğu belirlendi. Aile planlaması hizmeti alan hastalarda gebelik komplikasyonlarının ve olumsuz gebelik sonuçlarının daha az görüldüğü saptandı. Antifosfolipid antikor pozitifliğinin aile planlaması hizmeti alma oranına etkisi değerlendirildiğinde antifosfolipid antikor pozitif hastaların aile planlaması hizmeti alma oranlarının daha yüksek olduğu görüldü. 41 Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak özellikle doğurganlık çağının bir hastalığı olan sistemik lupus eritematozuslu hastalarda aile planlaması hizmeti ve doğum kontrol yöntemleri konusuna daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to evaluate the prevalence of family planning service and birth control method use, complications experienced during pregnancy, pregnancy outcomes in patients followed with a diagnosis of systemic lupus erythematosus in our center, and to reveal the effect of family planning service on pregnancy complications and negative pregnancy outcomes. Our study included 104 female patients who were diagnosed with systemic lupus erythematosus according to European League Against Rheumatism/American College of Rheumatology 2019 classification criteria at Trakya University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Rheumatology Department. The patients' sociodemographic and sociocultural characteristics, clinical and laboratory characteristics, complications during pregnancy, pregnancy outcomes, whether they received family planning services, whether they used birth control methods, and the method used were recorded. The effect of family planning service on pregnancy outcomes and pregnancy complications was evaluated. It was determined that the majority of the patients included in the study did not receive family planning services and did not use effective birth control methods. It was determined that the average age of patients receiving family planning services was higher and that the most frequently used birth control method in patients actively using birth control methods was the male condom. It was found that pregnancy complications and negative pregnancy outcomes were less common in patients receiving family planning services. 43 When the effect of antiphospholipid antibody positivity on the rate of receiving family planning services was evaluated, it was seen that antiphospholipid antibody positive patients had a higher rate of receiving family planning services. Based on the results obtained from our study, more importance should be given to family planning services and birth control methods, especially in patients with systemic lupus erythematosus, a disease of the reproductive age.