Bağlama icrasında transpozenin duyumsal ve tavırsal özellikleri: Misket düzeni örneği
Sensory and attitudinal characteristics of transposing from baglama performance: Example of misket tuning
  1. Tez No: 930748
  2. Yazar: EMİRHAN KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ERHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma T.C. İstanbul Okan üniversitesi lisansüstü eğitim enstitüsü müzik ana sanat dalı yüksek lisans programı için hazırlanmıştır. Bu tezin amacı resmi müzik eğitim kurumlarında ve profesyonel şehir muhiti bağlama icracıları arasında fa diyez eksenli misket adı verilen düzenle icra edilen ezgilerin la kararlı olarak isimlendirilen bağlama düzeni ve si kararlı muhalif düzenine transpoze etmektir. Amaç bağlamada misket düzeni türküleri bağlama düzeni ve muhalif düzeninde yeniden yazıp melodi , tartım ve ezgisel örgünün değişikligini kontrol edip bunun sonucundaki verileri paylaşmaktır. Araştırma sonucunda nota yazımında repertükül isimli web sitesindeki notalardan yararlanilmıştır. TRT Halk Müziği Repertuvarındaki fa diyez kararlı olan toplam 47 türkünün notaları la karar ve si karara transpoze edilip bunların sonucundaki veriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for T.C.istanbul Okan university ınstitute of postgraduate Education, music main art branch masters programme. The aim of his thesis is to retranspose the local and sisharp dissomant order melodies. The aim is to rewrite the folk songs in bağlama order in bağlama order and dissomant order and to check whether the melody scale and makam will change and to share the date as a result of this research. As a result of the research , the notes in the repertoire were used in note writing. A Total of 47 notes in the repertoire , which are in the f Sharp Sharp marquet order ,were extracted and these notes were rewritten in ladecision and si decision , and the data in the result of these notes were shared.