The relationship between the quality of knowledge sharing and the perception of total quality management in the Libyan Scientific Research Organization (LA'SR)
Libya Bilimsel Araştırma Kurumu'nda (LA'SR) bilgi paylaşımının kalitesi ile toplam kalite yönetimi algısı arasındaki ilişki
- Tez No: 930753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Libya Bilimsel Araştırma Kurumu'nda bilgi paylaşımının kalitesi ile toplam kalite yönetimi algısı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma perspektifi tümdengelimcidir ve Libya'nın zamanı, bütçesi ve zorlu sosyal ve politik bağlamı nedeniyle çalışmada ağırlıklı olarak niceliksel yöntemler kullanılmaktadır. Libya ortamına uygunluğu ve çalışmanın sınırlamaları dahilinde yapılabilirliği nedeniyle veri toplamak için anketler kullanıldı. Anketler, önceki akademisyenler tarafından geliştirilen araçlara dayanarak LA'SR'nin spesifik bağlamına uyacak şekilde tasarlandı. Çalışma sonuçları, TKY'nin sekiz alt boyutu (Liderlik, Vizyon, Ölçme, Kontrol, Kalite, Çalışan, Ödül ve Öğrenme) ile (LA'SR) bilgi paylaşımının kalitesi arasında genel olarak belirgin, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Çalışma, katılımcıların demografik verileri ile bunların toplam kalite yönetimi ve bilgi paylaşımı kalitesi üzerindeki etkileri arasında istatistiksel anlamlı farklılıklar ortaya koymuştur. Bazı sonuçlar, örneğin eğitim seviyesinin kalite yönetimi uygulamalarını olumlu yönde etkilediğini, ancak (LA'SR)'deki bilgi paylaşımının kalitesini etkilemediğini göstermiştir. Aynı şekilde katılımcıların yaş grubu da iki ölçümü olumlu yönde etkilememiştir. Bu çalışma, zorlu bir ortamda belirli bir araştırma kurumunda bilgi paylaşımı kalitesinin Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları üzerindeki etkisine dair fikir vermektedir. Çalışma, eksikliklerden kaçınmanın önemini vurgulamaktadır ve çalışmada sunulan öneriler, LA'SR'deki tüm çalışan kategorileri arasındaki bilgi alışverişinin etkinliğini artırmayı ve bunu geliştirmek için yeni yöntemler yaratmayı amaçlamaktadır. Bunlardan en önemlisi, bilgi kalitesi konusunda uzmanlaşmış bir departman kurarak, amaç ve hedeflerine etkin bir şekilde ulaşmak için Toplam Kalite Yönetimi ile ilişki ve işbirliğini güçlendirmektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the quality of knowledge sharing and the perception of total quality management in the Libyan Scientific Research Organization. The research perspective is deductive, and the study mainly uses quantitative methods due to Libya's time, budget, and difficult social and political context. Questionnaires were used to collect data due to their suitability to the Libyan environment and feasibility within the study's limitations. The questionnaires were designed to fit the specific context of LA'SR based on tools developed by previous scholars. The study results indicate a generally distinct statistically significant relationship between the eight sub-dimensions of TQM (Leadership, Vision, Measurement, Control, Quality, Employee, Reward and Learning) and the quality of knowledge sharing in (LA'SR). The study reviewed the differences with statistical significance between the demographic data of the participants and their impact on total quality management and the quality of knowledge sharing. Some results indicated, for example, that the educational level had a positive effect on quality management practices, while it did not affect the quality of knowledge sharing in (LA'SR). Likewise, the participants' age group did not positively affect the two measures. This study provides insight into the impact of the quality of knowledge sharing on TQM practices in a specific research institution in a challenging environment. The study emphasizes the importance of avoiding shortcomings, and the recommendations presented in the study aim to improve the effectiveness of knowledge exchange between all categories of workers in LA'SR and create new methods for developing it. The most prominent of which is the establishment of a department specialized in knowledge quality and strengthening its relationship and cooperation with Total Quality Management to achieve its goals and objectives effectively.