Şâfiî Fakîh Abdülvâhid er-Rûyânî ve Bahrü'l-Mezheb bağlamında fıkıhçılığı
Shafi'i jurisprudence Abdülvahid er-Rûyânî and her Jurisprudence in the context of Bahrü'l-Mazheb
  1. Tez No: 930759
  2. Yazar: RECEP BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TAYYİB KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Abdülvâhid er-Rûyânî'nin hayatı ve Bahrü'l-Mezheb adlı eserinin incelendiği bu çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Girişte çalışmanın konusu ve amacı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde h. 5. yüzyılda yaşamış olan Abdülvâhid er-Rûyânî'nin hayatı, ilmi kişiliği talebeleri, hocaları, eserleri ve dönemin siyasi durumu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Rûyânî'nin Bahrü'l-Mezheb adlı eserinin genel tanıtımı yapılmış, eserdeki şerh yöntemi ve eserin önemli hususiyetleri üzerinde durulmuştur. 14 cilt olarak matbu halde bulunan eser esasen Müzenî'nin el-Muhtasar adlı eserinin şerhi konumundadır. Eseri, mezhep içinde önemli kılan en temel özelliklerinden biri eserde gerek mezhep içi gerekse mezheplerarası ihtilaflara yer verilmiş olmasıdır. Üçüncü bölümde ise Bahrü'l-Mezheb'in kaynakları tespit edilmiş ve Şâfiî mezhebindeki önemine dikkat çekilmiştir. Klasik fıkıh eserleri sistematiğine sahip olan eser, her ne kadar Müzenî'nin el-Muhtasar adlı eserinin şerhi olsa da kendi dönemine kadarki neredeyse bütün Şâfî kaynaklardan özellikle de Mâverdî'nin el-Hâvi'l-Kebîr isimli eserinden istifadeyle kaleme alınmıştır. Gerek eserin muhtevası gerekse yararlandığı kaynaklar dikkate alındığında eser, ansiklopedik bir eser görünümündedir. Tezin sonuç kısmında ise çalışmanın sonucunda varılan bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the life of Abdulvahid al-Ruyani and his work Bahru'l-Mazheb, consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, general information about the subject and purpose of the study is given. In the first part, information is given about the life of Abdulvahid al-Ruyani, who lived in the 5th century, his scientific personality, his students, teachers, works and the political situation of the period. In the second chapter, a general introduction was made to Rûyânî's work called Bahrü'l-Mezheb, and the commentary method and important features of the work were emphasized. The work, which is in printed form in 14 volumes, is essentially a commentary on Muzani's work called al-Muhtasar. One of the most fundamental features of the work that makes it important within the sect is that it includes both intra-sectarian and inter-sectarian conflicts. In the third chapter, the sources of Bahru'l-Mazheb were identified and its importance in the Shafi'i school of thought was emphasized. The work, which has the systematics of classical jurisprudential works, was written by making use of almost all Shafi'i sources up to its time, especially Mawardi's al-Hawi'l-Kabir, although it is a commentary on Muzani's al-Mukhtasar. Considering both the content of the work and the sources it uses, the work appears to be an encyclopedic work. In the conclusion part of the thesis, the findings of the study were evaluated.