Futbol kulüplerinin şirketleşmesi
  1. Tez No: 930760
  2. Yazar: MELİSA ZEYNEP UZUNLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Futbol zaman içerisinde bir oyun olmaktan çıkarak büyük bir endüstri haline dönüşmüştür. Endüstrileşme ile birlikte futbol kulüpleri de ekonomik olarak büyümüştür. Futbol kulüplerinin ekonomik olarak büyümesi ve futbol oyununun büyük kazançların elde edildiği bir noktaya ulaşması futbol kulüplerinin şirketleşme yoluna gitmesine sebep olmuştur. Futbol kulüplerinin şirketleşmesi uluslararası alanda FIFA ile UEFA statü ve talimatları, ulusal alanda TFF tarafından çıkarılan FIFA ile UEFA statü ve talimatlarına riayet edilerek hazırlanmış talimat ve statüler uyarınca gerçekleşir. Futbol kulüplerinin şirketleşmesinin yasal dayanaklarından olan Futbol Dalında Tescil Talimatı'nın 11. maddesi uyarınca futbol kulüplerinin şirketleşme, birleşme ve mal varlığının devri işlemleri SKSFK ve ilgili mevzuat kapsamında gerçekleşmektedir. SKSFK'ya uygun şekilde yapılan işlemler ve Bakanlık tescili neticesinde TFF nezdinde tescil işlemi yapılmaktadır. Bu sebeple çalışmamızda SKSFK usul ve esasları incelenmiştir. SKSFK' nın yürürlüğe girmesi ile birlikte daha öncesinde 5253 sayılı Kanun kapsamında dernek şeklinde kurulan kulüplerinin hukuki niteliği değişmiş ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredilmiştir. SKSFK' nın futbol kulüpleri açısından da pek çok sonuç doğurduğu, şirketleşmeye ilişkin düzenlemelerin yanı sıra mali yönden yeni düzenlemeler ile uygulamada yaşanan sorunların önüne geçilmek istendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Football has transformed from a game into a major industry over time. Along with industrialization, football clubs have also grown economically. The economic growth of football clubs and the fact that football has reached a point where great profits are made have caused football clubs to turn to corporatization. In international legislation, the FIFA and UEFA status and instructions, and in national legislation, the TFF issued FIFA and UEFA status and instructions prepared in accordance with the examination and statutes were conducted.According to Article 11 of the Football Registration Instruction, which is one of the basic legislations of our study, the incorporation, merger and asset transfer transactions of football clubs are carried out within the scope of Law No. 7405 and the relevant legislation. The registration process is carried out with the TFF as a result of the transactions carried out in accordance with Law No. 7405 and the Ministry's registration. For this reason, the procedures and principles of Law No. 7405 were examined in our study. With the entry into force of Law No. 7405, the legal nature of the clubs previously established as associations under Law No. 5253 has changed and been transferred to the Ministry of Youth and Sports. It has been observed that Law No. 7405 has also brought about many consequences for football clubs, and in addition to the regulations regarding incorporation, it is aimed to prevent the problems experienced in practice with new regulations in terms of finance.