Spor takımına duygusal bağlılığın lisanslı ürün satın alma niyetine etkisinde lisanslı ürünlerin algılanan değerinin aracılık rolü
The mediating role of perceived value of licensed products in the effect of emotional attachment to sports teams on licensed product purchase intentions
- Tez No: 930761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada taraftarların spor takımına olan duygusal bağlılıklarının, lisanslı ürün satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini ve bu etkide lisanslı ürünlerin algılanan değerinin aracılık rolünün ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada gözlenen ve gözlenemeyen (gizil) değişkenler arasındaki ilişkilerin sınanmasında sıklıkla kullanılan Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'deki futbol takımı taraftarları oluşturmaktadır. Örneklem seçimi kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma verileri kişisel bilgilerin yer aldığı demografik bilgi formuyla beraber,“Spor Takımına Duygusal Bağlılık Ölçeği”,“Lisanslı Spor Ürünlerinin Algılanan Değeri Ölçeği”ve“Lisanslı Ürün Satın Alma Niyeti Ölçeği”aracılığıyla yüz yüze ve çevrim içi olarak toplanmıştır. Araştırmada ilk olarak ölçüm modeli test edilmiştir. Analiz sonuçları, modelde yer alan tüm yolların anlamlı olduğunu, modelin verilerle uyumlu olduğunu yani modelin doğrulandığını göstermiştir. Sonraki aşamada yapısal model test edilmiştir ve analiz sonuçlarına göre spor takımına duygusal bağlılık, lisanslı spor ürünlerinin algılanan değerini ve lisanslı ürün satın alma niyetini; lisanslı ürünlerin algılanan değerinin de lisanslı ürün satın alma niyetini olumlu ve anlamlı şekilde etkilediği görülmüştür. Son olarak spor takımına duygusal bağlılık ile lisanslı ürün satın alma niyeti arasındaki ilişkide lisanslı ürünlerin algılanan değerinin aracılık rolü test edilmiş ve lisanslı ürünlerin algılanan değerinin aracılık etkisi olduğu görülmüştür. Tüm sonuçlar lisanlı ürün satın alma niyeti modelinin doğrulandığı göstermiştir. Sonuç olarak lisanslı ürünlerin algılanan değerinin, spor takımına duygusal bağlılık ile lisanslı ürün satın alam niyeti arasında önemli bir etken olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of fans' emotional attachment to a sports team on their intention to purchase licensed product, with a specific focus on identifying the mediating role of perceived value of licensed products in this relationship. Structural Equation Modeling (SEM), a method frequently employed to examine relationships between observed and latent variables, was utilized in this research. The study sample comprised football team supporters in Turkey, selected via convenience sampling. Data collection was performed both face-to-face and online, using a demographic information form and the following instruments: the“Sport Team Emotional Attachment Scale,”the“Perceived Value of Licensed Sports Products Scale,”and the“Licensed Product Purchase Intention Scale.”The initial phase of the research involved testing the measurement model. The analysis indicated that all paths within the model were significant, demonstrating a good fit between the model and the data, effectively validating the model. In the subsequent phase, the structural model was tested. The results revealed a positive and significant influence of emotional attachment to the sports team on both the perceived value of licensed sports products and the intention to purchase licensed product. Furthermore, the perceived value of licensed products also positively and significantly impacted purchase intention. Finally, the mediating role of perceived value of licensed products in the relationship between emotional attachment and purchase intention was assessed, confirming its presence. Collectively, these findings support the validation of the licensed product purchase intention model. In conclusion, the study highlights the perceived value of licensed products as a significant factor mediating the relationship between emotional attachment to a sports team and the intention to purchase licensed product.