Endüstri 4.0: Yapay zekâ ve etik üzerine bir araştırma
Industry 4.0: A research on artificial intelligence and ethics
  1. Tez No: 930769
  2. Yazar: PINAR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, Endüstri 4.0 ile yaygınlaşan yapay zekâ teknolojilerinin etik boyutunu incelemeyi amaçlamaktadır. Endüstri 4.0, dijital dönüşümün bir parçası olarak fabrikalarda ve endüstriyel süreçlerde büyük bir değişimi temsil etmektedir. Yapay zekâ ise bilgisayar sistemlerinin insan benzeri zekâ ve öğrenme yeteneklerini taklit etmesini sağlayan bir alanı ifade etmektedir. Araştırmanın ilk bölümünde Endüstri 4.0'ın temel prensipleri ve yapay zekâ teknolojilerinin endüstriyel uygulamaları hakkında genel bir bakış sunulmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde Endüstri 4.0 ve yapay zekânın etik sorunlarına odaklanılmaktadır. Yapay zekânın karar alma süreçlerinde önyargılı olma riski, veri gizliliği ve güvenliği endişeleri, insan-makine etkileşimi ve sorumluluk mekanizmalarının belirlenmesi gibi etik sorunlar detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu sorunlar; insan hakları, adalet, eşitlik ve sorumluluk gibi etik değerlerle bağlantılıdır. Endüstri 4.0 ve yapay zekânın etik boyutu teknolojik gelişmelerin toplum üzerindeki etkilerini anlamak ve uygun politikaları geliştirmek açısından önemlidir. Etik standartların ve ilkelerin belirlenmesi yapay zekâ teknolojilerinin, toplumun refahını artırmak için kullanılmasını sağlamakta ve potansiyel riskleri azaltmaktadır. Bu nedenle endüstriyel sektörlerde yapay zekânın etik kullanımı için daha fazla araştırma ve yönergelerin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the ethical dimension of artificial intelligence (AI) technologies that have become prevalent with Industry 4.0. Industry 4.0 represents a revolutionary change in production systems through the use of digital technologies such as the Internet of Things (IoT), big data analytics, AI, and cloud computing. The first section of the research explains the origins and fundamental principles of Industry 4.0. It started with Germany's vision of“Industrie 4.0”and has evolved into a global concept. With the widespread availability of the internet, machines have become interconnected, allowing for seamless data exchange and automation. The second section focuses on the ethical considerations associated with Industry 4.0 and AI. AI technologies, including machine learning and deep learning, are used to enhance productivity and optimize decision-making processes in industrial settings. However, ethical concerns arise, such as the risk of bias in AI decision-making, data privacy and security issues, human-machine interaction, and the establishment of accountability mechanisms. These concerns are closely linked to ethical values such as human rights, fairness, equality, and responsibility. In conclusion, the ethical dimension of Industry 4.0 and AI is crucial for understanding the societal impact of technological advancements and developing appropriate policies. Establishing ethical standards and principles ensures that AI technologies are used to enhance societal well-being while mitigating potential risks. Further research and guidelines are needed to promote the ethical use of AI in industrial sectors.