Deneysel enflamasyon oluşturulan mikroglia hücre dizisinde rosmarinus officinalis alkollü ekstresi, karnosol ve karnosik asitin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of rosmarinus officinalis alcoholic extract, carnosol and carnosic acid on experimental inflammation developed microglia cell line
- Tez No: 930801
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI FAHRİYE CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nöroenflamasyon genellikle enfeksiyon, travma, iskemi ve toksinler dahil olmak üzere çeşitli patolojik durumların neden olduğu merkezi sinir sistemi içindeki enflamatuvar yanıtı ifade etmektedir. Beynin nöbetçi bağışıklık hücresi olan mikroglia, enfeksiyona veya doku hasarına ilk müdahale eden ve enflamatuvar yanıtı başlatıcı olarak görev yapar. Çok yıllık bir çalı bitkisi olan Rosmarinus officinalis L.'nin antienflamatuvar, anti-kanser, anti-nosiseptif, antidiyabetik, nöroprotektif ve anti-oksidatif özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada, BV-2 hücrelerinin lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen nöroenflamasyon modeli üzerine Rosmarinus officinalis bitkisinin etanolik ekstresinin ve bitkinin fenolik diterpenleri olan karnosol ve karnosik asit ile karşılaştırmasına dayalı olarak, etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bitkinin etanollü ekstresini elde etmek için ultrason destekli ekstraksiyon kullanılmıştır. BV-2 hücrelerinde enflamasyonu indüklemek için LPS ile çalışılmıştır. TNF-α ve IL-1β sekresyonu, ROS üretimi, GSH/GSSG, protein karbonil düzeyi ve kaspaz-3 aktivitesi değerlendirilmiştir. Sonuçlarımız, LPS ile indüklenen enflamasyonun, etanolik ekstre ile azaltıldığını göstermiştir. Bununla birlikte hem karnosol hem de karnosik asitin TNF-α ve IL-1β düzeylerini azaltmada etkili olduğu saptanmıştır. Tüm tedavi edici ajanların, ROS üretimini ve protein karbonilasyonunu azaltığının görülmesine karşın, etanolik ekstrenin karnosol ve karnosik asitin etkileriyle karşılaştırıldığında GSH/GSSG'yi daha etkili bir şekilde arttırdığı saptanmıştır. Sonuçlarımız, kaspaz-3 aktivitesinin etanolik ekstre ile azaldığını ve bu etkinin karnosol ve karnosik asit ile karşılaştırıldığında daha belirgin olduğunu göstermiştir. Çalışmamız, Rosmarinus officinalis etanolik ekstresinin, enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak, BV-2 hücrelerini apoptozdan kurtardığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroinflammation generally refers to an inflammatory response within the central nervous system caused by various pathological insults, including infection, trauma, ischemia, and toxins. Being the sentinel immune cell of the brain, microglia are tasked as the first responders to infection or tissue injury and initiating an inflammatory response. The perennial shrub plant Rosmarinus officinalis L. was reported that it has anti-inflammatory, anti-cancer, anti-nociceptive, antidiabetic, neuroprotective, and anti-oxidative properties. The present study aimed to investigate the effects of Rosmarinus officinalis ethanolic extracts on the lipopolysaccharide (LPS)-induced neuroinflammation model of BV-2 cells in the comparison of carnosol and carnosic acid, phenolic diterpenes of the plant. Ultrasound-assisted extraction was used to prepare ethanolic extract of the plant. LPS was used to induce inflammation in BV-2 cells. Tumor necrosis alpha (TNF-α) and interleukin-1 beta (IL-1β) secretion, reactive oxygen species (ROS) production, GSH/GSSG, protein carbonyl level, and caspase-3 activity were evaluated. Inflammation induced by LPS was reduced by the ethanolic extract. Both carnosol and carnosic acid decreased the TNF-α and IL-1β levels as well. The ethanolic extract reduced ROS production and protein carbonylation, and increased GSH to GSSG ratio more effectively compared to the effects of carnosol and carnosic acid. Results depicted that caspase-3 activity was reduced by the ethanolic extract and this effect was more pronounced compared to carnosol and carnosic acid. Our study indicates ethanolic extract of Rosmarinus officinalis rescues BV-2 cells from apoptosis via alleviating inflammation and oxidative stress.