Banka çalışanlarının iş tatminleri ve motivasyonları arasındaki ilişki, Tekirdağ'ın Malkara ilçesi örneği
The relationship between job satisfacion and motivation of bank employees, the example of Malkara distirct of Tekirdağ
  1. Tez No: 930802
  2. Yazar: MERVE ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANJU ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geçmişten günümüze değin yapılan onlarca araştırmalara bakıldığında, çalışanların iş tatminleri ve motivasyonları arasında bir ilişki olduğu yönündedir. Şirketlerdeki insan kaynakları departmanları; çalışanları motive edecek ve onların yüksek iş tatmini ile çalışmasını sağlayacak çeşitli motivasyon kaynakları üzerinde çalışmaktadır. Yapılan bu uygulamada iş tatmini, motivasyon ve bankacılığa ilişkin bilgilendirmeler, banka çalışanları pozisyonları ve departmanlarına ilişkin tanımlamalar ve iş tatmini ve motivasyonuna ilişkin tanımlamalar, literatür taramaları ve yine iş tatmini, motivasyon kavramına dair teorik çerçevelere yer verilmiştir. Ayrıca çalışma kapsamındaki Malkara ilçesindeki banka şube çalışanlarının iş tatmin düzeyleri ile motivasyonları arasında bir ilişki olduğu varsayımından yola çıkılarak, çalışanların motivasyonu ve iş tatminleri arasındaki ilişki incelenmiş olup bu iki kavram arasında bir ilişki varsa hangi unsurlar arasında anlamlı ilişkiler olduğunun tespitinin yapılmasıdır. Aynı zamanda, iş tatmini ve iş motivasyonu algısı arasındaki ilişki incelenmiş olup bu husustaki sonuçların da literatüre sağlayacağı katkının bu çalışanların iş tatmin düzeyleri ve motivasyonlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Yukarıda değinilen bilgiler ışığında iş tatmini, motivasyon konuları teorik olarak incelenmiş olup son bölümde ise gerçekleştirilen araştırmada nicel bir araştırma yöntemi olan anket yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile elde edilen bulguların çözümlemesine yer verilmiştir. Elde edilen verilere göre iki kavram arasındaki ilişkinin ne düzeyde olduğu, anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığı, eğer anlamlı bir ilişki varsa hangi unsurlar arasında olduğuna dair bilgi ve bulgulara yer verilmiştir. Bu iki kavram arasında çeşitli seviyelerde anlamlı ilişki söz konusudur. Bu ilişkiler ve anlamlılık düzeyleri araştırma kısmında daha detaylı şekilde verilecektir.
Özet (Çeviri)
When dozens of studies conducted from past to present are examined, it is seen that there is a relationship between the job satisfaction and motivation of employees. Human resources departments in companies work on various motivation sources that will motivate employees and ensure that they work with high job satisfaction. In this application, information about job satisfaction, motivation and banking, definitions about bank employee positions and departments and definitions about job satisfaction and motivation, literature reviews and again theoretical frameworks about the concept of job satisfaction and motivation are included. In addition, based on the assumption that there is a relationship between the job satisfaction levels and motivations of bank branch employees in Malkara district within the scope of the study, the relationship between the motivation and job satisfaction of employees was examined and if there is a relationship between these two concepts, it is to determine which elements have significant relationships. At the same time, the relationship between job satisfaction and job motivation perception was examined and the contribution of the results in this regard to the literature was created in order to determine the factors affecting the job satisfaction levels and motivations of these employees. In the light of the information mentioned above, job satisfaction and motivation issues were examined theoretically and in the last section, a quantitative research method, the survey method, was used in the research. The analysis of the findings obtained with this method was included. According to the data obtained, information and findings on the level of the relationship between the two concepts, whether there is a significant relationship, and if there is a significant relationship, which elements it is between were included. There is a significant relationship between these two concepts at various levels December. These relationships and significance levels will be given in more detail in the research section.