İşletmelerin pazarlama performanslarının gelişmesinde farklılaştırma stratejilerinin önemi üzerine bir araştırma
A research on the importance of differentiation strategies in improving the marketing performance of businesses
  1. Tez No: 930812
  2. Yazar: AYHAN HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, işletmelerin Üretim ve İnovasyon Faaliyetleri ile diğer işlevsel faaliyetler arasındaki ilişkileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul'daki çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular, Üretim ve İnovasyon Faaliyetleri ile Tanıtım ve Pazarlama, Finans, Lojistik, Yönetim ve Çevre Faaliyetleri arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, işletmenin konumu, çalışan sayısı, sektörü ve işletme sahibinin cinsiyeti gibi demografik faktörlerin işletme performansı üzerinde belirleyici bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bu bulgular, işletmelerin stratejik planlamalarında Üretim ve İnovasyon Faaliyetlerine daha fazla odaklanmaları ve bu faaliyetleri diğer işlevsel faaliyetlerle entegre etmeleri gerektiğini göstermektedir. Bu, işletmelerin rekabet avantajı elde etmelerine ve sürdürülebilir bir büyüme sağlamalarına yardımcı olabilir. Bu nedenle, işletmelerin Üretim ve İnovasyon Faaliyetlerine daha fazla yatırım yapmaları ve bu faaliyetleri diğer işlevsel faaliyetlerle entegre etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the relationships between Production and Innovation Activities of enterprises and other functional activities. The research was conducted on enterprises operating in various sectors in Istanbul. The findings show that there is a strong positive relationship between Production and Innovation Activities and Promotion and Marketing, Finance, Logistics, Management and Environmental Activities. In addition, demographic factors such as location of the business, number of employees, sector and gender of the business owner do not have a determining effect on business performance. These findings suggest that businesses should focus more on Production and Innovation Activities in their strategic planning and integrate these activities with other functional activities. This can help businesses to gain competitive advantage and achieve sustainable growth. Therefore, it is recommended that enterprises should invest more in Production and Innovation Activities and integrate these activities with other functional activities.