Enerji piyasası düzenleme kurumunun düzenleme yetkisi açısından petrol piyasası regülasyonları
Petroleum market regulations in terms of the energy market regulatory authority
  1. Tez No: 930836
  2. Yazar: OĞUZ SAMİ SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM İNANÇ ŞENSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışması, idarenin düzenleme yetkileri çerçevesinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun Türkiye'de petrol piyasası regülasyonlarını ele almaktadır. Çalışma, Türkiye'deki petrol piyasasının tarihçesi ve bu alandaki idari düzenlemelerin gelişimini incelemektedir. Bu bağlamda EPDK'nin rekabet ortamı içerisinde güvenli ve ekonomik piyasa faaliyetleri amacıyla kullandığı yetkilerinin yasal ve kurumsal temelleri ile petrol piyasasında düzenlenen faaliyetler sınıflandırılmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis contextualize the regulation of the petroleum market in Turkiye by the Energy Market Regulatory Authority within the framework of the regulatory powers of the administration. The study analyses the history of the petroleum market in Turkiye and the development of administrative regulations in this field. In this context, the legal and institutional foundations of EMRA's powers for safe and economic market activities within a competitive environment and the activities regulated in the petroleum market are classified and analysed.