Restoran sektöründe stratejik yönetim ve rekabet
Strategic management and competition in restaurant sector
  1. Tez No: 930837
  2. Yazar: TUĞÇE CAMADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK MİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Restoran sektöründe stratejik yönetim konulu bu araştırmanın amacı; ağırlama endüstrisinin en önemli bileşenleri arasında yer alan restoran sektöründe, işletmelerin stratejik yönetim sürecini ne şekilde uygulayabildiklerini tespit etmek, mevcut durumda beş güç modeli ile ilgili sektörün rekabetçilik durumunu analiz etmek ve Porter'ın jenerik stratejilerinin restoran sektöründe uygulanma durumunu açıklayabilmektir. Bu genel amaç doğrultusunda araştırmada anıt aranan temel sorular şu şekildedir; Restoran işletmelerinde stratejik yönetim uygulanmakta mıdır? Restoran işletmelerinde stratejik yönetim sürecinde yer alan hangi uygulamalar gerçekleştirilmektedir? Restoran işletmelerinde jenerik stratejiler uygulanmakta mıdır? Veri toplama aracı olarak kullanılan mülakat soruları stratejik yönetim sürecinin teorik arka planı dikkate alınarak oluşturulmuştur. Söz konusu mülakat formunda yer alan sorular mülakata katılan yöneticiye ilişkin demografik bilgileri elde etmeye yönelik sorular, işletmeye ilişkin sorular, stratejik yönetim sürecinin aşamalarının uygulanma durumuna ilişkin sorular ve jenerik stratejilerin uygulanma durumunun belirlenmesine ilişkin soruları içermektedir. Yüz yüze gerçekleştirilen mülakatlarda sorular karşısında alınan cevaplar kayıt altına alınmış, teorik çerçevede değerlendirilerek yorumlanmış ve rapor haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research on strategic management in the restaurant sector is to determine how businesses in the restaurant industry, one of the most significant components of the hospitality industry, implement the strategic management process. It also aims to analyze the current competitiveness of the sector using the five forces model and to explain the application of Porter's generic strategies in the restaurant sector. In line with this general objective, the primary questions addressed in the research are as follows: Is strategic management being implemented in restaurant businesses? What practices are carried out within the strategic management process in restaurant businesses? Are generic strategies being applied in restaurant businesses? The interview questions used as the data collection tool were designed considering the theoretical background of the strategic management process. The interview form includes questions aimed at obtaining demographic information about the participating managers, questions related to the business, questions about the implementation of the stages of the strategic management process, and questions to determine the application of generic strategies. The responses gathered during face-to-face interviews were recorded, evaluated within the theoretical framework, and compiled into a report.