KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) alevlenme tedavisinde yatak başı juguler ven ultrasonografi kullanımının rolü
The role of bedside jugular vein ultrasonography in the treatment of Chronic Obstructive Pulmonary Disease exacerbations
- Tez No: 930842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) alevlenme tedavisinde yatak başı juguler ven ultrasonografi kullanımının rolünü değerlendirmektir. KOAH hastalarında intratorasik basınçtaki değişiklikleri ultrasonografi yoluyla değerlendirerek, hastaların taburculuk veya servis yatışında konvansiyonel yöntemlere alternatif, objektif olarak değerlendirilebilen bir yöntem oluşturmak hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: 01.07.24 ile 31.12.24 tarihleri arasında tek merkezli, prospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmaya 45 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada, KOAH alevlenmesi yaşayan hastalar üzerinde yatak başı ultrasonografi kullanılarak internal juguler vendeki değişimler değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, hastalık öyküleri ve tedavi süreçleri kaydedildi. Ultrasonografi sonuçları, hastaların klinik durumları ve tedavi yanıtları ile karşılaştırıldı. Bu yöntemle, ultrasonografinin KOAH alevlenme yönetiminde etkinliği ve güvenilirliği araştırıldı. Bulgular:45 hastadan toplanan veriler analiz edildi. %88,89'u erkek, ortalama yaşı 64,96 olup, %44,44'ünde ek hastalık mevcuttur. İnternal juguler ven(İJV) ölçümleri ile taburculuk, servis, yoğun bakım yatışları ile 1 aylık mortaliteleri karşılaştırıldı.18 (%40) hasta servise,9 (%20) hasta yoğun bakıma yatırıldı ve 4 (%8,88) hasta ise 1 ay içinde öldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the role of bedside jugular vein ultrasonography in the treatment of exacerbations of Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). By assessing intrathoracic pressure changes in COPD patients through ultrasonography, it is intended to establish an objectively assessable method that can serve as an alternative to conventional methods during patient discharge or ward admission. Materials and Methods: Conducted prospectively at a single center between July 1, 2024, and December 31, 2024, the study included 45 patients. Changes in the internal jugular vein were evaluated using bedside ultrasonography in patients experiencing COPD exacerbations. Patients' demographic data, medical histories, and treatment processes were recorded. Ultrasonography results were compared with the patients' clinical conditions and treatment responses. This method investigated the effectiveness and reliability of ultrasonography in managing COPD exacerbations. Results: Data collected from 45 patients were analyzed. Of these, 88.89% were male, with an average age of 64.96 years, and 44.44% had comorbidities. Internal jugular vein (IJV) measurements were compared with discharge status, ward and intensive care unit (ICU) admissions, and 1-month mortality rates. Eighteen patients (40%) were admitted to the ward, nine patients (20%) were admitted to the ICU, and four patients (8.88%) died within one month. In the deceased group, the diameter of the IJV obtained through compression after treatment (IJCOMP2) was significantly higher (p = 0.041). For admissions (ward vs.