Özel yetenekli öğrencilerin beceri temelli matematik soruları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examine the views of gifted students on skill-based (New generati̇on) mathematics questions
- Tez No: 930841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkemizde 2000 yılından itibaren ortaöğretim kurumlarına ortaokul öğrencilerinin seçimi ve yerleştirilmesi için sınavlar düzenlenmektedir. 2017 yılından günümüze ise LGS sınavı uygulanmakta olup, bu sınavda beceri temelli sorular sorulmaya başlanmıştır. Bu araştırmanın amacı özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin beceri temelli (yeni nesil) matematik soruları hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma yöntemi olarak nitel yöntemlerden temel nitel desen benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Bakırköy ilçesinde bulunan özel bir okulda öğrenim gören, amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen özel yetenekli tanısı almış 15 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 4'ü demografik özellikleri belirlemek üzere toplamda 9 sorudan oluşan yarı yapılandırma görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre özel yetenekli öğrenciler beceri temelli soruların çözüm yöntemlerinin klasik sorulardan farklı olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca özel yetenekli öğrenciler beceri temelli soruların yorumlama, problem çözme ve üst düzey düşünme becerileri gibi becerilerinin geliştirilmesi konusunda kendilerine katkı sağladığını düşünmektedirler. Özel yetenekli öğrencilerin beceri temelli matematik sorularını çözme isteklerinin belli bir adete ve süreye kadar yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. LGS sınavlarında ise seçiciliği ve ayırt ediciliğin yüksek olmasından dolayı beceri temelli matematik sorularına yer verilmesinin tercih edildiği görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exams have been organized to select and place secondary school students in our country since 2000. LGS (High School Entrance Exam) has been implemented, featuring skill-based questions since 2017. This research aims to examine the views of gifted secondary school students on skill-based (new generation) mathematics questions. As a research method, a basic qualitative design was adopted from among qualitative methods. The sample of the study consists of 15 students, diagnosed as gifted through purposive sampling, who are attending a private school in the Bakırköy district of Istanbul. The data collection tool used was a semi-structured interview form consisting of 9 questions, including 4 to determine demographic characteristics. According to the findings, gifted students indicated that the problem-solving methods for skill-based questions differ from those for classical questions. Additionally, they believe that these questions contribute to their skills in interpretation, problem-solving, and higher-order thinking. It was found that their willingness to solve skill-based mathematics questions is high up to a certain number and time. It was concluded that in LGS exam, skill-based mathematics questions are preferred due to their high selectivity and discriminatory power.