İn-vitro çalışmalarda kemiği taklit etmek için kullanılan materyallerin uygunluğunun sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the suitability of materials used to mimic bone in In-Vitro studies using finite element analysis
- Tez No: 930853
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AGÜLOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Diş hekimliği literatüründe, dental materyallerin performansını etkileyen farklı özelliklerin değerlendirilmesi önemli bir araştırma alanıdır. Son yıllarda bu materyaller hızla gelişim göstermekte ve bu gelişim, yapılan çalışmaların sayısını artırmaktadır. Materyallerin klinik uygulamalarına geçmeden önce, laboratuvar deneylerinden elde edilen veriler ile klinik araştırmaların sonuçları dikkate alınır. Bu çalışmaların güvenilir olması için, test yöntemlerinin kolay uygulanabilir ve sonuçlarının tekrarlanabilir olması gereklidir. Bu bağlamda, çalışmamızda kullanılan Sonlu Elemanlar Analizi (SEA) yöntemi, biyomedikal mühendislikte kemiğin biyomekanik özelliklerini anlamak ve klinik senaryoları simüle etmek için sıklıkla tercih edilir. SEA, bilgisayar tabanlı bir modelleme tekniği olarak mekanik problemlere sayısal çözümler sunar. Özellikle, restorasyon ve implant sistemlerinde oluşan stres, yer değiştirme miktarları ve lokalizasyon gibi faktörleri analiz etmede etkili bir araçtır. SEA'nın, biyolojik dokuların davranışlarını doğru şekilde yansıtma ve uzun dönem stabiliteyi öngörme potansiyeli literatürde kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Araştırmamız, farklı materyallerin kemiğe benzerlik derecelerini karşılaştırarak, implant sistemlerinin daha verimli şekilde tasarlanmasına katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In the field of dentistry, assessing the properties that influence the performance of dental materials is a critical area of research. In recent years, rapid advancements in dental materials have led to a surge in related studies. Before clinical applications, it is essential to consider findings from laboratory experiments and clinical research. To ensure reliability, the test methods used must be both easy to implement and produce repeatable results. In this context, the Finite Element Analysis (FEA) method, used in this study, is widely adopted in biomedical engineering for understanding the biomechanical properties of bone and simulating clinical scenarios. FEA provides numerical solutions to mechanical problems through computer-based modeling. It is particularly effective in analyzing factors such as stress distribution, displacement values, and localization in restoration and implant systems. The capability of FEA to accurately reflect the behavior of biological tissues and predict long-term stability has been extensively discussed in the literature. This research aims to compare the similarity of different materials to bone, thereby contributing to the design of more efficient implant systems. Specifically, replicating oral conditions in an in-vitro environment plays a vital role in understanding the biomechanical performance of implant systems.