Bir vergi planlaması yöntemi olarak vergi göçmenliği olgusu
As a tax planning method: Tax exile
- Tez No: 930866
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Vergiler günümüzde devletlerin en önemli finansman kaynağıdırlar ve kapitalizm ile devletler için vazgeçilmez bir unsur olagelmiştir. Bununla birlikte devletlerin vergi toplaması, mükellefler için her zaman sorgulanan ve itaat etmekte zorlanılan bir durum olmuştur. Bireyler, yükümlü oldukları vergiyi azaltmak için yasal veya yasal olmayan birtakım yollara başvurmuşlardır. Vergi planlaması ve vergi göçmenliği de bu yollardandır. Vergi planlaması, vergi mükelleflerince ödenmek zorunda olunan vergileri yasal sınırlar içinde kalarak azaltma gayreti olarak ifade edilirken vergi göçmenliği ise daha ziyade varlıklı bireylerin daha az vergi ödemeyi planladıkları ülkelere göç etmeleri anlamına gelir. Bu çalışmada vergi göçmenliği olarak kavramsallaştırılan bu göç eyleminin ve vergi planlamasının kavramsal analizi yapılarak örneklerine yer verilmiş ve çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Çalışmanın sorusu, vergi göçmenliği olgusunun vergi planlama yöntemlerinden biri olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğidir. Çalışmanın amacı ise bireyler ve devletler açısından önemli sonuçları olan bu olgunun farklı boyutlarının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Taxes are the most important source of financing for states today during capitalism and have become an indispensable element for states. However, the collection of taxes by states has always been a matter of questioning and difficulty for taxpayers to comply with. Individuals have resorted to legal or illegal means to reduce the taxes they are liable for. Tax planning and tax immigration are also among these ways. While tax planning is expressed as an effort to reduce the taxes that taxpayers have to pay by staying within legal limits, tax immigration means that wealthy individuals migrate to countries where they plan to pay less taxes. In this study, conceptual analysis of this act of migration and tax planning, which is conceptualized as tax immigration, is given, examples are given and evaluated from various perspectives. The question of the study is whether the phenomenon of tax immigration can be considered as one of the tax planning methods. The aim of the study is to examine the different dimensions of this phenomenon, which has important consequences for individuals and states.