Erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısı
Social media addiction and social appearance anxiety in adults
  1. Tez No: 930867
  2. Yazar: EMİNE ÜSTÜNDAĞ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamızda Aile Hekimliği Polikliniği' ne başvuran bireylerdeki sosyal medya bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği 'ne başvuran 18-60 yaş arası, 225 kişinin katılımıyla 30.10.2024-30.12.2024 tarihlerinde yapılmıştır. Katılımcılara yüz yüze sosyodemografik bilgi anketi, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) uygulanmıştır. Tüm istatiksel verilerimiz IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki 225 katılımcının %62,7 'si kadın, %37,3 'ü erkekti. En sık kullanılan üç sosyal medya ağı sırasıyla Whatsapp, Instagram ve Youtube uygulamalarıydı. Günlük ortalama sosyal medya kullanma süresi 3,21±1,88 saat olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the relationship between social media addiction and social apperance anxiety in individuals applying to the Family Medicine Clinic. Materials and Methods: Our study was designed as a cross-sectional type of research. The study was conducted between 30.10.2024-30.12.2024 with the participation of 225 individuals aged between 18 and 60 years, who applied to the Family Medicine Clinic at Ümraniye Training and Research Hospital. Participants were administereted a face to face sociodemographic information questionnaire, Social Media Addiction Scale- Adult Form (SMAS) and Social Appearence Anxiety Scale (SAAS). All our statistical data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS,Turkey) program. Results: Our study included 225 participants, of whom 62.7% were women and 37.3% were men. The three most frequently used social media platforms were WhatsApp, Instagram, and YouTube, respectively. The average daily social media usage time was found to be 3.21±1.88 hours.