Nano-CuO ve CuCl2 uygulamalarının Triticum aestivum L.'deki fizyolojik etkileri
Physiological effects of nano-CuO and CuCl2 applications on Triticum aestivum L.
- Tez No: 930868
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, farklı derişimlerde CuCl2 ve CuO uygulamalarının etkisindeki buğday tohumlarının çimlenme ve fide gelişimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Buna göre, CuCl2 etkisinde çimlenme oranlarınnın %73,3 düzeylerine kadar azaldığı bulunmuştur. CuO'nun 100 mg/L konsantrasyonlarının etkisinde ise çimlenme oranı kontrole göre %10 düzeylerinde azalma olmuştur. Her iki formunun buğday gelişimimi üzerinde derişime ve organa göre farklı etkileri olmuştur. 1 mg/L CuCl2 uygulanmış buğday fidelerinin kök uzunlukluları kontrole göre artmış iken, 10 mg/L'lik derişimde ise %64,9 düzeyinde azalmıştır. CuCl2 uygulanmış buğday fidelerinin gövde uzunlukluları ise tüm derişimlerde azalmıştır. 1 ve 10 mg/L CuO uygulanmış buğday fidelerinin kök uzunlukluları kontrole göre artmış iken, 100 mg/L'lik derişimde ise azalmıştır. Diğer yandan, 1 mg/L CuO uygulanmış buğday fidelerinin gövde uzunluğu kontrole göre artmış iken, 10 ve 100 mg/L'lik derişimde vse azaldığı tespit edilmiştir. Hesaplanan vigor indeklerine göre, kontrole göre tüm CuCl2 derişimlerde azalma bulunmuş iken, 1 mg/l CuO derişlimde artış hesaplanmıştır. Buğdayların kök ve gövdelerinin toplam fonolik madde ve malondialdehit içeriklerinin her iki bakır uygulamasında artığı belirlenmiştir. Sonuç olarak buğday tohumlarının çimlenme ve gelişimi üzerinde CuCl2 daha fazla olumsuz etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different concentrations of CuCl2 and CuO applications on germination and seedling development of wheat seeds. Accordingly, it was found that germination rates decreased up to 73.3% under the influence of CuCl2. Germination rates decreased by 10% compared to the control under the influence of 100 mg/L concentrations of CuO. Both forms had different effects on wheat development according to concentration and organ. While the root lengths of wheat seedlings applied with 1 mg/L CuCl2 increased compared to the control, it decreased by 64.9% at 10 mg/L concentration. The stem lengths of wheat seedlings applied with CuCl2 decreased at all concentrations. While the root length of wheat seedlings applied with 1 and 10 mg/L CuO increased compared to the control, it decreased at 100 mg/L concentration. On the other hand, the stem length of wheat seedlings applied with 1 mg/L CuO increased compared to the control, but it decreased at 10 and 100 mg/L concentrations. According to the calculated vigor indexes, while a decrease was found at all CuCl2 concentrations compared to the control, an increase was calculated at 1 mg/L CuO concentration. It was determined that the total phenolic substance and malondialdehyde contents of the roots and stems of wheat increased in both copper applications. As a result, it was seen that CuCl2 had more negative effects on the germination and development of wheat seeds.