Rousseau'da insanlar arasındaki eşitsizliğin kökenleri
The origins of inequality among people in Rousseau
  1. Tez No: 930869
  2. Yazar: KADİR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsanlar arasındaki eşitsizlik durumu, tarih boyunca insanlığın en büyük meselelerinden biri olmuştur ve olagelmektedir. Bu probleme dair kavrayışımızı genişletmek genel amacında olan bu çalışma, Jean-Jacques Rousseau'nun insanlar arasındaki eşitsizliğin kökenlerine ilişkin düşüncelerini, kendi insan doğası anlayışı temelinde ve felsefi antropolojik bir yaklaşımla çözümleme hedefindedir. Aydınlanma çağının XVIII. yüzyıldaki önemli münevverlerinden biri olan Rousseau, düşünceleriyle hem feodal hem de burjuva toplum düzenine savaş açmıştır. Bilhassa bu bağlamdaki düşünceleriyle de Fransız İhtilali'ne, demokrasi hareketlerine ve işçi hareketlerinin teorisyenlerine ilham veren düşünürlerden biri olmuştur. Yaşadığı dönemin toplumsal sorunlarından hareketle, insanlar arasındaki eşitsizliğin kökenlerini antropolojik, kurgusal ve tarihselci bir yaklaşımla ele alan Rousseau, insanlar arasındaki eşitsizlik problemi temelinde de bir doğa durumu anlayışı geliştirmiştir. Buna anlayışa göre insanlar arasındaki sosyal eşitsizlik durumu insan doğasından ileri gelmemektedir. Bu bağlamda Rousseau, insanlığın gelişim tarihi kurgusunda bulunmuş ve insanlar arasındaki sosyal eşitsizliğin kaynağını, insanlığın tarih boyunca göstermiş olduğu değişim ve dönüşümlerle açıklamıştır. Buna göre sosyal eşitsizliğin insan türünde belirişi, gelişimi ve kalıcı hale gelişi; insanın zihinsel yönden gelişim göstermesi, insanın toplumsal bir canlıya dönüşmesi, özel mülkiyetin oluşturulması ve aldatıcı bir sözleşmeyle oluşturulan ana kanunların ve devletin ortaya çıkışı gibi temel fenomenlere dayanmaktadır. Bu çalışma Rousseau'nun sosyal eşitsizliğin kökenlerine dair düşüncelerine etki eden genel faktörleri, eşitsizliğin kökenleri perspektifinde ele aldığı doğa durumu betimlemesi ve insan doğası anlayışını, kendi kurguladığı insanlık tarihi anlatımındaki insanlar arasında eşitsizlik durumuna sebep olan fenomenleri ve bu fenomenlerin insanlığa olan etkilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The situation of inequality among people has been one of humanity's greatest issues throughout history and continues to be so. The aim of this study, which seeks to broaden our understanding of this problem, is to analyze Jean-Jacques Rousseau's thoughts on the origins of inequality among people, based on his understanding of human nature and from a philosophical-anthropological perspective. Rousseau, one of the significant intellectuals of the Enlightenment in the 18th century, waged a battle against both the feudal and bourgeois societal systems with his ideas. Particularly through his thoughts in this context, he became one of the thinkers who inspired the French Revolution, democratic movements, and theorists of labor movements. Based on the social issues of his time, Rousseau addressed the origins of inequality among people from an anthropological, fictional, and historical perspective, and developed a concept of the state of nature based on the problem of inequality among people. According to this concept, social inequality among people does not arise from human nature. In this context, Rousseau constructed a historical narrative of human development and explained the source of social inequality among people through the changes and transformations humanity has gone through over time. Accordingly, the emergence, development, and entrenchment of social inequality in the human species are based on fundamental phenomena such as the mental development of humans, the transformation of humans into social beings, the establishment of private property, and the emergence of fundamental laws and the state created through a deceptive social contract. This study includes the general factors that influenced Rousseau's thoughts on the origins of social inequality, his description of the state of nature in the perspective of the origins of inequality, his understanding of human nature, the phenomena in his constructed narrative of human history that lead to inequality among people, and the effects of these phenomena on humanity.