BPC 157'nin deneysel olarak ekstremite reperfüzyon hasarı oluşturulan ratlardaki koruyucu etkileri
Protective effects of BPC 157 in rats with experimentally induced lower extremity ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 930884
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZER, ÖĞR. GÖR. HÜSEYİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Arka plan: BPC 157'nin reperfüzyon hasarı üzerinde antioksidan ve anti inflamatuar etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı bu ajanın ekstremite iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkilerini belirlemek ve değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmada ağırlıkları 250-350 gr arasında değişen 24 adet sıçan kullanıldı. Her biri rastgele seçilerek 6 hayvandan oluşan dört çalışma grubu düzenlendi. Birinci grup hiçbir işlem yapılmayan sham grubu, diğer gruplar BPC 157 ile tedavi edilen Grup B, iskemi-reperfüzyon yapılıp, tedavi uygulanmayan Grup IR ve iskemi-reperfüzyon yapılıp BPC 157 ile tedavi edilen Grup IRB idi. Başlangıç ölçümlerinden sonra, iskemi-reperfüzyon deneyleri için aort klemplendi ve kollateral akım kesildi. 45 dakikalık geçici iskemik dönemden sonra uzuv 120 dakika süreyle perfüze edildi. Perfüzyon sonrası gastrokinemus kasından biyopsi alındı. Reperfüzyon döneminden sonra kan alımı yapıldı. Kan ve doku analizleri yapılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: SOD, MOD, TOS ve TAS'ın başlangıç ve reperfüzyon sonrası seviyeleri önemli ölçüde değiştiği görüldü. IRB grubunda MDA, TOS düzeyleri azalırken, SOD ve TAS düzeyleri arttı. IRB grubunda; IL-6, HIF-1α için mRNA gen ekspresyonu, Kaspaz-3, BAX azaldı, Bcl 2 arttı ve p 53'te herhangi bir değişiklik gözlenmedi. Histopatolojik bulgular olarak Hematoksilen eozin ile incelenen IRB grubunda dejeneratif değişikliklerde istatistiksel olarak azalma gözlendi. Masson trikrom boyama ile immünohistokimyasal incelemede IRB grubunda diğer gruplara göre eNOS, Kaspaz-3 ve IL-6'da azalma, VEGF'de ise artış görüldü. Sonuç: Antioksidan ilaçlar ekstremite iskemi reperfüzyon hasarını azaltmaya yardımcı olabilir. Çalışmamızda, BPC 157'nin antioksidan özellikleri sayesinde iskemi reperfüzyon hasarını önlemede etkili bir rol oynayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: BPC 157 was shown to have antioxidant and anti-inflammatory effects on reperfusion injury. The aim of our study was to determine and evaluate the effects of this agent on ischemia reperfusion injury of limb. Material and method: Twenty-four rats, weighing between 250 to 350 g, were used in the study. Four study groups were arranged of 6 animals each, by randomization. The first group was the sham group which was no medicated, the other groups were the Group B, which was medicated with BPC 157, the Group IR, which was no medicated with ischemia-reperfusion, and the Group IRB, medicated with BPC 157 with ischemia-reperfusion. Following baseline measurements, ischemia-reperfusion experiments were initiated by clamping the aorta and occluding collateral flow. After a 45-minute ischemic period, limb perfusion was restored for 120 minutes. At the end of the reperfusion period, a biopsy of gastrocnemius muscle was collected, and blood samples were obtained. The collected blood and tissue samples were analyzed and statistically evaluated. Results: Baseline and post-reperfusion levels of SOD, MOD, TOS and TAS changed significantly. While in the IRB group, MDA, TOS levels decreased, SOD, and TAS levels increased. In the IRB group, mRNA gene expression for IL-6, HIF-1α, Caspase-3, BAX decreased, Bcl 2 increased and no change was observed in p53. As histopathological findings, a statistical decrease in degenerative changes was observed in the IRB group in Hematoxylin eosin and Masson's trichrome staining. Immunohistochemical examination revealed a decrease in eNOS, Caspase-3, and IL-6, and an increase in VEGF in the IRB group compared to the other groups. Conclusion: Antioxidant medication may help lowering limb ischemia reperfusion injury. BPC 157 medication in our study are shown to be able to have an effective role for preventing ischemia reperfusion injury to some extent through their antioxidant properties.