Sürdürülebilir turizm kapsamında yeşil otelcilik ve yeşil otellerde verilen hizmet kalitesinin ölçülmesi
Green hotels within the scope of sustainable tourism and measuring the quality of service given at green hotels
  1. Tez No: 930883
  2. Yazar: MEHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hizmet sektörünün en önemli alt sektörlerinden olan otelcilik sektörü gerek yoğun rekabet yapısı gerekse de çevre odaklı faaliyetlere açık doğası nedeniyle sürdürülebilirlik ve müşteri tatminini konu alan araştırmalara en uygun sektör alternatiflerinden biridir. Günümüzde bireylerin çevre odaklı bakış açılarının aldıkları tüketim kararları üzerinde giderek daha fazla etki sahibi olmaya başlamasının bir sonucu olarak otelcilik sektöründe de bu alanda stratejik öneme sahip alternatif uygulamalar ortaya çıkmıştır. Yeşil otelcilik bu uygulamaların en çok öne çıkanlarından biridir. Farklı alt süreçlerin bir uyum içerisinde çevre odaklı bir bakış açısıyla ilerletilmesinin doğal bir sonucu olarak yeşil oteller turizm sektöründe çevre odaklı stratejik faaliyetlerin en önemli örneklerinden biri haline gelmiştir. Bu bilgiler ışığında gerçekleştirilen bu tez çalışmasında sürdürülebilirlik kapsamında yeşil otelcilik uygulamalarının müşteri tatmini üzerinde etkisi incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre hizmet kullanıcılarının yeşil otelcilik uygulamalarına yönelik genel olarak olumlu bir algıya sahip olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik ve yeşil otelcilik faaliyetleri ile ilgili müşteri bakış açısı ve tatmini üzerinde yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, meslek, gelir durumu, konaklama sıklığı ve süresi gibi değişkenlerin anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik kavramını oluşturan farklı unsurlar olan yeşil güvenilirlik, yeşil empati, yeşil iletişim, yeşil enerji azaltımı ve yeşil güvence ile tatmin arasında farklı seviyelerde anlamlı ilişkilerin olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The hospitality industry, one of the most important sub-sectors of the service industry, is one of the most suitable sector alternatives for research on sustainability and customer satisfaction due to its intense competitive structure and its open nature to environmentally oriented activities. Today, as a result of the increasing influence of individuals' environmentally-oriented perspectives on their consumption decisions, alternative practices of strategic importance have emerged in the hotel industry. Green hotel management is one of the most prominent of these practices. Green hotels have become one of the most important examples of environmentally-oriented strategic activities in the tourism sector as a natural result of advancing different sub-processes in harmony with an environmentally-oriented perspective. In the light of this information, this thesis examines the impact of green hotel practices on customer satisfaction within the scope of sustainability. According to the results obtained from the research, it is seen that service users have a generally positive perception of green hotel practices. In addition, it was found that variables such as age, marital status, education level, occupation, income status, frequency and duration of accommodation have a significant effect on customer perspectives and satisfaction with sustainability and green hospitality activities. In addition, it was also observed that there were significant relationships at different levels between green credibility, green empathy, green communication, green energy reduction and green assurance, which are the different elements that make up the concept of sustainability, and satisfaction.