MMORPG deneyimi bağlamında metaverse'e yönelik tutumların karşılaştırılması
Comparison of attitudes towards the metaverse in the context of mmorpg experience
- Tez No: 930948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, gelişim aşamasındaki Metaverse kavramı ile MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Games) arasındaki muhtemel yapısal ve deneyimsel benzerlikleri ve farklılıkları incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın önemi, dijital dünyaların ve sanal etkileşimlerin gelecekte kullanıcı davranışları üzerindeki potansiyel etkilerini ortaya koymasıdır. Kapsam olarak, MMORPG oyuncularının Metaverse'e yönelik tutumları ile MMORPG deneyimi olmayan kullanıcıların bu teknolojiyi algılayışları karşılaştırılmaktadır. Bu karşılaştırmalar, her iki grubun Metaverse'ü nasıl tanımladığı ve mevcut dijital deneyimlerle nasıl bir ilişki kurduğuna dair iç görüler sağlamaktadır. Araştırmanın metodolojisi, nitel ve nicel veri toplama yöntemlerini kapsamakta olup, farklı oyuncu gruplarının görüşlerinin derinlemesine analiz edilmesi üzerine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the potential structural and experiential similarities and differences between the developing concept of the Metaverse and MMORPGs (Massively Multiplayer Online Role-Playing Games). The significance of the study lies in its potential to reveal the future impact of digital worlds and virtual interactions on user behavior. The scope of the study includes a comparison between the attitudes of MMORPG players towards the Metaverse and the perceptions of users without MMORPG experience. These comparisons provide insights into how both groups define the Metaverse and their relationships with existing digital experiences. The research methodology involves both qualitative and quantitative data collection methods, focusing on an in-depth analysis of the perspectives of different player groups.