İklim krizinin kavramsal sanatın imgeleri üzerinden değerlendirilmesi
The evaluation of the climate crisis through the imagaery of conceptual art
  1. Tez No: 930956
  2. Yazar: FATİH BALİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN MÜSLÜM BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, iklim krizini kavramsal sanatın imgeleri üzerinden ele alarak, insan ve doğa arasındaki ilişkiyi estetik, eleştirel ve disiplinlerarası bir yaklaşımla yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, pozitif ve negatif imgelerin bir arada kullanımıyla, doğanın estetik düzeni ile insanın yıkıcı faaliyetleri arasındaki çelişkiyi görselleştirerek çevresel farkındalık yaratmayı hedefler. Pozitif imgeler doğanın kendi dengesi, döngüsel yapısı ve estetik güzelliğini temsil ederken, negatif imgeler insanın doğa üzerindeki yıkıcı etkilerini, özellikle tüketim alışkanlıklarının ve endüstriyel atıkların yarattığı ekolojik tahribatı görünür kılar. Arazi sanatı, enstalasyon, performans ve video sanatı gibi çağdaş sanat disiplinlerinin bir arada kullanıldığı çalışmada, estetik unsurlar, çevresel sorunları eleştirel bir dille yorumlamanın bir aracı olarak konumlandırılmıştır. Örnek proje olarak geliştirilen“Plastik İzler: Tüketim ve Doğanın Çatışması”, plastik kirliliğini hem maddi hem de kavramsal bir araç olarak ele alarak, modern tüketim toplumunun çevre üzerindeki etkilerine dair eleştirel bir perspektif sunmuştur. Projede kullanılan plastik atıklar, bir yandan insanın doğaya olan müdahalesini somut bir şekilde ortaya koyarken, diğer yandan estetik bir kompozisyon içinde sunularak bu müdahalenin görsel etkisini izleyicilere güçlü bir biçimde aktarmaktadır. Doğal ve yapay malzemelerin bir arada kullanımı, dijital teknolojilerin ve interaktif unsurların katılımıyla desteklenmiş, böylece hem bireysel hem de toplumsal düzeyde çevre sorunlarına yönelik farkındalık ve eylem çağrısı oluşturulmuştur. Sanatın eleştirel gücünü çevresel krize dikkat çekmek için kullanan bu tez, kavramsal sanatın yalnızca bir ifade biçimi değil, aynı zamanda çevresel sorunların çözümüne yönelik güçlü bir eylem aracı olabileceğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda çalışma, sanatın çevresel krizler üzerindeki dönüştürücü potansiyelini ortaya koyarak, bireylerin ve toplumun çevreyle olan ilişkisini yeniden yapılandırmaya yönelik bir platform sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to address the climate crisis through the lens of conceptual art, reevaluating the relationship between humans and nature within an aesthetic, critical, and interdisciplinary framework. By employing both positive and negative imagery, the study seeks to visualize the contrast between nature's inherent order and the destructive impact of human activities, thereby fostering environmental awareness. Positive imagery symbolizes the balance, cyclical harmony, and aesthetic beauty of nature, while negative imagery highlights the devastating effects of human intervention, particularly the ecological degradation caused by consumer habits and industrial waste. Through the integration of contemporary art disciplines such as land art, installation, performance, and video art, the thesis positions aesthetic elements as a tool for critically engaging with environmental issues. The case study project,“Plastic Traces: The Conflict Between Consumption and Nature,”examines plastic pollution as both a material and a conceptual medium to provide a critical perspective on the environmental consequences of modern consumer culture. Utilizing plastic waste, the project not only makes the human impact on nature tangible but also presents it within an aesthetic composition, delivering a powerful visual narrative to audiences. The juxtaposition of natural and synthetic materials is further supported by the incorporation of digital technologies and interactive elements, fostering awareness and prompting action on both individual and societal levels. By leveraging the critical power of art to draw attention to environmental crises, this thesis asserts that conceptual art serves not only as a mode of expression but also as a powerful tool for addressing environmental challenges. In this context, the study demonstrates the transformative potential of art in reshaping perceptions of environmental responsibility and offers a platform for reimagining the relationship between humanity and the natural world.