19.Yüzyılda Lefkoşa Mevlevihanesi
Nicosia Mevlevi Lodge In The 19th Century
  1. Tez No: 930980
  2. Yazar: İSMAİL BÜYÜKKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET SEZER FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
19. yüzyıl Osmanlı için bir değişim dönüşüm dönemi olduğu gibi, Kıbrıs'ta da önemli gelişmelerin yaşandığı 19. yüzyıl bir değişim ve dönüşüm dönemi oldu. 19. yüzyılda meydana gelen Tanzimat ıslahatı ve Kıbrıs Adası'nın 1878 Antlaşması ile İngiltere'ye devredilmesi kararı, Kıbrıs'ta olduğu gibi Lefkoşa Mevlevihanesi üzerinde de büyük değişimlere yol açtı. İngiltere Devleti Kıbrıs'ta tek taraflı bir şekilde yapılan antlaşmalara aykırı olan politikalarını uyguladı. Bu politikalar Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs Türk halkının kurumlarının ve bu kurumlardan birisi olan Lefkoşa Mevlevihanesi'nin üzerinde yıpratıcı ve olumsuz gelişmelere yol açtı. Lefkoşa Mevlevihanesi uygulanan bu politikalar sonucunda önce bağımsız yapısını sonra sahip olduğu işlevlerini ve en sonda da Mevlevilik faaliyetlerini yitirdi.
Özet (Çeviri)
Just as the 19th century was a period of change and transformation for the Ottoman Empire, the 19th century was also a period of change and transformation in which important developments took place in Cyprus. The Tanzimat reforms that took place in the 19th century and the decision to transfer the Island of Cyprus to England with the Treaty of 1878 led to major changes in the Nicosia Mevlevi Lodge, as in Cyprus. The British State unilaterally implemented policies in Cyprus that were contrary to the agreements made. These policies led to destructive and negative developments on the Turkish Cypriot people, their institutions and one of these institutions, the Nicosia Mevlevi Lodge. As a result of these implemented policies, the Nicosia Mevlevi Lodge first lost its independent structure, then its functions and finally its Mevlevi activities.