Yapay zekâ araçlarında trol davranış algısı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the troll behavior perception scale in artificial intelligence tools
  1. Tez No: 930981
  2. Yazar: HATİCE PAYAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, yapay zekâ araçlarında trol davranış algılarını ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirilmiştir. Günümüzde dijital ortamların artan etkisiyle, yapay zekâ araçlarının trol davranışlarının sıklığı ve bu davranışların toplum üzerinde yarattığı olumsuz etkiler giderek artmaktadır. Bu bağlamda, yapay zekâ araçlarının trol davranışlarını ölçebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçeğe duyulan ihtiyaç önem kazanmaktadır. Araştırma, trol davranışlarının çeşitli boyutlarını anlamak ve ölçmek amacıyla yapılandırılmış bir anket kullanılarak nicel bir yöntemle gerçekleştirilmiştir. Ölçek, Likert tipi bir ölçüm aracı ile tasarlanmış 5 boyut 22 maddeden oluşmakta ve veriler SPSS ve SPSS Amos ile analiz edilmiştir. Araştırma örneklemi 300 katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcıların 101 erkek (%33,7) ve 199 kadın (%66,3) olarak belirlenmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu 18-24 yaş (%26,7) ve 25-31 yaş (%30,3) yer almaktadır. Yapılan Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) sonucunda, beş faktörlü bir yapı ortaya çıkmıştır. Bu faktörler; agresif ve düşmanca davranışlar, veri manipülasyonu, sosyal provokasyon, anonimlik ve çoklu kimlikler, duygusal oyunlar olarak isimlendirilmiştir. Faktör analizi, ölçeğin yapı geçerliliğini desteklemiş ve ölçek maddelerinin belirli bir faktör yapısına uygun olduğunu göstermiştir. Faktörlerin toplam varyans açıklama oranı %74,135 olarak hesaplanmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) sonuçları da ölçeğin geçerliliğini teyit etmiştir. Yapılan doğrulayıcı faktör analizi, alt boyutlar ile ölçek maddeleri arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, ölçeğin güvenilir ve geçerli bir ölçüm aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, yapay zekâ araçlarının trol davranışları üzerindeki etkilerini ölçmek için geliştirilmiş bir ölçek sunmuş ve bu ölçeğin hem teorik hem de pratik açıdan geçerli bir araç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a scale was developed to measure the trolling behavior of artificial intelligence tools. Nowadays, with the increasing influence of digital environments, the frequency of troll behaviors of artificial intelligence tools and the negative effects of these behaviors on society are increasing. In this context, the need for a valid and reliable scale that can measure the trolling behavior of artificial intelligence tools becomes important. The research was conducted with a quantitative method using a structured survey to understand and measure various dimensions of troll behavior. The scale consists of 5 dimensions and 22 items designed with a Likert-type measurement tool, and the data were analyzed with SPSS and SPSS Amos. The research sample consisted of 300 participants. The participants were 101 men (33.7%) and 199 women (66.3%). As a result of the Exploratory Factor Analysis (EFA), a five-factor structure emerged. These factors; Aggressive and hostile behavior, data manipulation, social provocation, anonymity and multiple identities are called emotional games. It was stated that the performance of the Confirmatory Factor Analysis (CFA) results was confirmed. The confirmatory factor analysis reveals whether the relationship between the sub-dimensions and the scale units is significant in maintaining the relationship. The results obtained show that it can be used as a reliable and compatible measurement tool of performance. In conclusion, this study has presented an improved scale for the current state of trawling of artificial intelligence tools, enabling this processor to emerge as a valid tool from both theoretical and practical perspectives.