Okul öncesi öğretmenlerinin sanat eğitimi almış olmalarının eğitim sürecine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of preschool teachers art education on the education process
- Tez No: 930982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma okul öncesi öğretmenlerin sanatsal etkinliklere katılımının eğitim sürecine olan etkisini incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla araştırmanın katılımcıları alanda aktif görev yapan okul öncesi öğretmenleridir. Okul öncesi öğretmeni olarak Türkiye'deki farklı illerde özel ya da devlet kurumlarında görev yapmakta olan 15 öğretmen ile gönüllü olmaları dahilinde görüşmeler yapılmıştır.“Okul öncesi öğretmenlerinin kendi eğitim yaşantılarında aldıkları eğitimin öğretmenlik becerilerine etkisi var mı?”“Okul öncesi öğretmenlerinin sanat eğitimi kazanımlarına sahip yetişkinler olup olmamasının öğrenciler üzerinde bir etkisi var mı?”“Okul öncesi öğretmenlerinin sanat eğitimi almış olmalarının öğrencilerin bütünsel gelişimine katkısı var mı?”Araştırma ile bu sorulara yanıt aranmıştır. Bu sebeple kişilerin fikirlerine başvurarak deneyimlerden elde edilen verilerin özüne ulaşmayı sağlayan nitel araştırma modeli ve fenomenoloji deseni araştırmada kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi araştırmacı tarafından tümevarımsal bir düşünce çerçevesinde şekillendirilmiştir. Nitel araştırmada veri analiz yöntemi adımları takip edilerek bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmacı bulgulara dayalı elde ettiği verileri düzenlemiş ve yorumlayarak rapor haline getirmiştir. Araştırmanın sonucunda görüşleri alınan öğretmenlerin paylaşımları alanda yapılan diğer çalışmalar ile de desteklenerek okul öncesi öğretmenlerinin kendi öğrenme yolculuklarında sanat eğitimi almış olmalarının sınıf içi performanslarını olumlu yönde etkileyeceği ortaya koyulmuş ve öneriler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of preschool teachers' participation in artistic activities on the educational process. For this purpose, the participants of the study are preschool teachers actively working in the field. Interviews were conducted with 15 preschool teachers working in private or public institutions in different provinces of Turkey with their consent.“Does the education that preschool teachers receive in their own educational life have an effect on their teaching skills?”'Does the fact that preschool teachers are adults with art education achievements have an effect on students?' 'Does the fact that preschool teachers have received art education contribute to the holistic development of students?' Answers to these questions were sought with the research. For this reason, the qualitative research model and phenomenology design, which provides access to the essence of the data obtained from experiences by consulting the opinions of people, were used in the study. The data of the study were obtained using a semi-structured interview form prepared by the researcher. The analysis of the data was shaped by the researcher within the framework of inductive thinking. Findings were reached by following the steps of data analysis method in qualitative research. The researcher organized and interpreted the data obtained based on the findings and made a report. As a result of the research, the shares of the teachers whose opinions were taken as a result of the research were supported by other studies conducted in the field, and it was revealed that the fact that preschool teachers had received art education in their own learning journeys would positively affect their classroom performances and was supported with recommendations.