Mikroskobik unilateral yaklaşım ile bilateral dekompresyonun total laminektomi ve füzyon ile karşılaştırılması
Comparison of bilateral decompression by total laminectomy and fusion with microscopic unilateral approach
- Tez No: 930984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, lomber spinal stenozlu (LSS) hastalarda bilateral dekompresyon için mikroskopik unilateral laminotomi (ULYBD) ve posterior füzyonlu laminektomi sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Yöntemler: 2015-2022 yılları arasında LSS tanısı konan 123 hastanın retrospektif analizi yapıldı. Hastalar iki gruba ayrıldı: Grup 1'e ULYBD ve Grup 2'ye füzyon ile konvansiyonel laminektomi uygulandı. Demografik veriler, cerrahi parametreler (süre, kan kaybı, transfüzyon ihtiyacı), hastanede kalış süresi ve Görsel Analog Skala (VAS) ve Odom's skorları dahil olmak üzere ameliyat sonrası sonuçlar değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'de Grup 2'ye kıyasla anlamlı olarak daha kısa cerrahi süre (134.86 ± 30.99 vs. 225.44 ± 70.22 dakika, p 0.05). Grup 1, Grup 2' ye kıyasla daha düşük transfüzyon oranları ve daha az komplikasyonla daha erken iyileşme göstermiştir. Sonuç: ULYBD, LSS için füzyonlu geleneksel laminektomiye güvenli ve etkili bir alternatif olup; daha kısa cerrahi süre, daha az kan kaybı ve daha hızlı iyileşme sağlar. Bu bulgular, omurga cerrahisinde minimal invaziv tekniklerin avantajlarını vurgulamaktadır. Uzun vadeli sonuçları doğrulamak için daha ileri prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the outcomes of microscopic unilateral laminotomy for bilateral decompression (ULYBD) and laminectomy with posterior fusion in patients with lumbar spinal stenosis (LSS). Methods: A retrospective analysis of 123 patients diagnosed with LSS between 2015 and 2022 was conducted. Patients were divided into two groups: Group 1 underwent ULYBD, and Group 2 underwent conventional laminectomy with fusion. Demographic data, surgical parameters (duration, blood loss, transfusion needs), hospital stay, and postoperative outcomes, including Visual Analog Scale (VAS) and Odom's scores, were evaluated. Results: Group 1 had significantly shorter surgical time (134.86 ± 30.99 vs. 225.44 ± 70.22 minutes, p 0.05). Group 1 demonstrated lower transfusion rates and earlier recovery with fewer complications compared to Group 2. Conclusion: ULYBD is a safe and effective alternative to conventional laminectomy with fusion for LSS, offering shorter surgical time, reduced blood loss, and faster recovery. These findings highlight the advantages of minimally invasive techniques in spine surgery. Further prospective studies are warranted to confirm long-term outcomes.