Metaversede taşınmaz ediniminin hukuksal boyutu
Legal dimension of buying real estate in metaverse
- Tez No: 930994
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsanlık var oluşundan beri durmayan bir gelişim içerisindedir. İnsanlık tarihinin belki de tamamından bile daha fazla gelişime sahip olan yaşadığımız son yüzyıl içerisinde, bu gelişim insanları yaşadıkları dünyayı kopyalayıp orada sanal benlikleri ile var olabilecek bir seviyeye getirmiş durumdadır. Bu nedenle 2020'ler“Metaverse Çağı”olarak tanımlanmıştır. Metaverseyi kısaca açıklamak gerekirse bilinen dünyanın, bilinmeyen gölge izdüşümüdür. Bir çeşit paralel, sanal evren olan metaverseyi gölge olarak tanımlamamın sebebi sanal gerçeklik ya da arttırılmış gerçeklik ile yaratılmış olmasındandır. Bu evrenlerde insanlar oluşturdukları sanal avatarlar ile alışveriş yapabilmekte, kafede arkadaşları ile buluşup sohbet edebilmekte, toplantılar düzenleyip müze ve konserlere gidebilmektedir. Tüm bunlar nedeniyle de bu sanal alemlerde ciddi bir ekonomik habitat oluşmaktadır. Oluşan bu ekonomik döngünün temel taşlarından biride bu sanal alemlerde insanların; arsa, bahçe, tarla hatta ada satın alabilmesi ve bunlar üzerine konutlar, iş yerleri, gösteri merkezleri gibi taşınmazlar yaptırabilmesidir. İnsanlar sahip oldukları bu taşınmazları yine aynı sanal dünya içerisinde ki diğer kullanıcılara satabilmektedir. Kişilerin sanal dünyada edindikleri bu taşınmazlar bu meta evrenleri yaratan uygulayıcı şirketler tarafından korunmakta ve yalnızca taşınmaza sahip olan kişilerin izin verdiği kişiler bu alanlara girebilmekte ve oluşturmuş oldukları sanal avatar adına kayıtlı olarak mülkiyet hakları korunmaktadır. Bu çalışmanın inceleme alanı da tam olarak“Metaversede Taşınmaz Ediniminin Hukuksal Boyutu”açısından incelenmesini ve insanların belirli bir bedel karşılığında edindiği taşınmazların gerçek hayattaki hukuksal karşılığının ne olduğunu ya da olabileceğini araştırmaktır. Yapılan bu çalışma ilk olması nedeniyle alana katkısı bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of humanity, there has been an uninterrupted process of development. In the last century alone, which has seen more progress than perhaps the entirety of human history, advancements have reached a point where individuals can replicate their real-world existence in virtual realms, known as the Metaverse. Hence, the 2020s have been designated as the 'Metaverse Era'. Briefly explaining the Metaverse, it is a known world's unknown shadow projection—an alternate, virtual universe. I refer to it as a shadow due to its creation through virtual reality or augmented reality. In these realms, individuals can shop using virtual avatars, meet friends in cafes for conversations, organize meetings, and attend museums and concerts. Consequently, serious economic ecosystems have emerged within these virtual realms. One cornerstone of this economic cycle is the ability for individuals to purchase properties such as land, gardens, fields, and even islands, and construct real estate like homes, offices, and exhibition centers on them. People can also sell these properties to other users within the same virtual world. The ownership of these virtual properties acquired by individuals is protected by the implementing companies that create these meta-universes, and only those authorized by the property owners' avatars can enter these areas, with ownership rights recorded in the name of the virtual avatar. The focus of this study is precisely to explore the 'Legal Dimensions of Real Estate Acquisition in the Metaverse', examining what the real-world legal equivalents or implications might be for the properties acquired by individuals in exchange for a specified fee. This pioneering study holds significant importance in terms of its contribution to the field.