İdare hukuku perspektifiyle oluşum ve değişim süreçleri içinde içtihat kurumu
- Tez No: 930997
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZSOY BOYUNSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Hukuki dinamizm ile hukuki güvenlik ilkelerinin içtihadın oluşum ve değişimiyle bağdaştırılarak tutarlı ve istikrarlı kararların hukuk devletine katkısının nasıl sağlanabileceği sorusundan hareketle hazırlanan bu çalışma, içtihat kavramı, içtihat bütünlüğü ve içtihat değişikliklerine odaklanılarak hazırlanılmıştır. Birinci bölümde, kavramın tanımı yapılırken içtihat, unsurlara ayrılarak bunlar üzerinden incelenmiştir. Ayrıca içtihadın etkisini oluşturan sebepler ve etki türleri ele alınmıştır. İkinci bölüm, içtihat bütünlüğünü sağlamaya yönelik mekanizmalara odaklanmaktadır. Danıştayın içtihatların birleştirilmesi kararları ve temyiz mercii olarak rolü incelenmekte, ayrıca emsale bağlılık ve yerleşik içtihat doktrinleri karşılaştırılmaktadır. İçtihat aykırılıklarının giderilerek bütünlüğün sağlanması yüksek mahkemelerin kurumsal kimliği bakımından da önem taşımaktadır. Tutarlı ve uyumlu içtihat, yüksek mahkemelerin kararlarıyla toplumdaki itibarlarını tesis etmeleri için elverişli bir kurumdur. Üçüncü bölümde, içtihadın değişiminin zorunluluğu yanında içtihat değişikliklerinin sınırları ele alınarak, hukuki belirlilik ve öngörülebilirliği ihlal etmeyen değişimlerin nasıl olması gerektiği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarıyla ortaya konulan ölçütler doğrultusunda incelenmiştir. Sonuç olarak, içtihatların istikrarı ve erişilebilirliği vurgulanmakta, yargıçların kararlarında hukuki güvenliği koruma yükümlülüğü olduğu ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, prepared by addressing the question of how the contribution to the rule of law can be ensured through coherent and stable decisions by reconciling legal dynamism with the principle of legal certainty in the formation and evolution of precedents, focuses on the notions of judicial precedent, jurisprudential consistency, and changes in case law. In the first chapter, the concept of precedent is defined and analyzed based on its different elements. Additionally, the causes and types of effects of precedents are examined. The second chapter focuses on the mechanisms that ensure jurisprudential consistency. It analyzes the role of the Council of State in unifying decisions and acting as a court of cassation, as well as the comparison between the doctrine of binding precedent and the doctrine of settled case law. Reducing jurisprudential inconsistencies not only contributes to legal uniformity but also strengthens the institutional identity of higher courts and consolidates their authority in society. The third chapter examines the necessity of changes in case law while defining their limits to ensure that such changes do not undermine legal certainty and predictability. The criteria established by the European Court of Human Rights and the Constitutional Court are used to analyze these developments. In conclusion, the importance of the stability and accessibility of precedents is emphasized, along with the obligation of judges to uphold legal certainty in their decisions.