Çeşitli örtü tipleri altında ve örtüsüz koşullarda farklı toprak derinliklerinde meydana gelen sıcaklık değişimlerinin, vista F1 patlıcan ve jedida F1 hibrit kabak çeşitlerinin gelişim ve verimlerine etkileri
- Tez No: 9310
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞEFİK YEŞİLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
63 6. ÖZET Bu araştırmada çeşitli örtü tipleri altında ve örtüsüz koşullarda samanın bir işlevi olarak, farklı toprak derinliklerinde sıcaklık değişimleri saptanmış, bu değişimlerin patlıcan (Vista Ft) ve kabak ( Jedida Fj) bitkilerinin gelişim ve verimlerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma 1969 yılında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Kabak bitkisinin yetiştirildiği ortamlarda yapılan sıcaklık ölçümlerinde, toprak derinliklerinde en uygun sıcaklık dağılımı yüksek tünelde saydam ve siyah plastik malç uygulamalarından elde edilmiştir. Gelişim kriterlerinden olan habitus çapı ve dördüncü yaprak alanı en fazla yüksek tünelde saydam plastik malç uygulamalarında elde edilmiştir. En erken çiçeklerime, yüksek tünel saydam plastik malçta görülmüş, bunu alçak tünelde saydam plastik malç izlemiştir. İlk meyve hasadı, yüksek tünel ve tanıkta (tünelsiz) saydam plastik malç uygulamalarında aynı zamanda yapılmıştır. En geç hasat ise tanıkta (tünelsiz) malçsız konusundan yapılmıştır. En yüksek toplam verim, yüksek tünelde saydam plastik malçtan elde edilmiştir. Bunun yanında, malç uygulamaları arasında en etkili malç uygulaması saydam plastik malç olarak saptanmıştır. Patlıcan bitkisinin yetiştirildiği ortamlarda yapılan sıcaklık ölçümlerinde, çeşitli toprak derinliklerinde bitki gelişimi için en uygun sıcaklık dağınım yüksek tüneldeki malç uygulamalarında görülmüştür.64 Patlıcan bitkisinde en erken çiçeklenme tanıkta (tünelsiz) saydam plastik malçta görülmüştür. Öte yandan en geç çiçeklenme yüksek tünelde malçsız konusundan elde edilmiştir. Patlıcan bitkisinde en erken hasat, yüksek tünel ve tanıkta saydam plastik malç uygulamalarında elde edilmiştir. Bitki gelişiminin diğer bir kriteri olan, ortalama bitki boyu ve ortalama dördüncü yaprak alanı üzerine en fazla olumlu etki, yüksek tünelde saydam plastik malç uygulamasında olmuştur. Öte yandan patlıcanda en yüksek verim tanıkta (tünelsiz) saydam plastik malç uygulamalarından elde edilmiştir. En düşük verim ise yüksek tünelde malçsız konusundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
05 SUMMARY In this research under various cover types and uncovered conditions, as a function of time soil temperature variations for the different soil depths were examined and the effects of these soil temperature variations on the growth and yield of Vista Ft egpplant and Jedida Ft hybrid squash varities were investigated. The experiment were conducted during 1969 at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova. The temperature measurements which were taken from the squash plots show that the transparent and black plastic mulch applications under the high plastic tunnel, had the most suitable soil temperature distribution at the different soil deptJas. Among the most important growth indicators, the crown diameter and forth leaf area, were obtained under the high tunnel with transparent mulch applications. The most early blossoming was observed under in the high tunnel with transparent mulch application, and this was followed by transparent mulch under low tunnel. First harvest was made on the transparent plastic mulch of high tunnel and control type at the same time. The latest harvest also was made on the control (without tunnel) without mulch application. The highest total yield was obtained from transparent plastic mulch under the high tunnel application. On the other hand, the most effective mulch, among the mulch applications was found to be the transparent66 plastic mulch application. The temperature measurements which were made, on the plots of eggplants, the most suitable temperature distribution for different soil depths for plant growth, was recorded on the mulch applications under high tunnel. For the eggplant, the most early blossoming was observed with the transparent mulch application without tunnel. Without mulch application under high tunnel provides the latest blossoming. The most early harvest of eggplant was made under the high tunnel and without tunnel with the transparent plastic mulch. The most possitive effect on the average plant height and forth leaf area which were best indicators for eggplant growths, were obtained with transparent plastic mulch under the high tunnels. The highest yield of eggplant was obtained from transparent plastic mulch of without tunnel application. The lowest yield was obtained from without mulch application under the high tunnel.