Transversely isotropic layer bonded to a rigid substrate
Rijit bir tabakaya sabitlenen transvers yönde izotrop katman
  1. Tez No: 93100
  2. Yazar: MEHMET AYKUT BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz RtJİT BİR TABAKAYA SABİTLENEN TRANSVERS YÖNDE İZOTROP KATMAN BİLİCİ, Mehmet Aykut Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Suat KADIOĞLU Ocak 2000, 70 sayfa Bu çalışmada, rijit bir tabakaya sabitlenen transvers yönde izotrop olan elastik bir katman düşünülmüştür. Bu model blister test örneği çalışmalarında kullanılabilir. Problem Hankel integral transformasyon tekniği kullanılarak formüle edilmiştir. Problem ikinci tür tekil integral denklemleri sistemine indirgenmiştir. Bu denklemler örnek haller için çözülmüş ve gerilme şiddeti çarpanları ve enerji salım oram için sayısal sonuçlar verilmiştir. Anahtar sözcükler : blister test, gerilme şiddeti çarpanı, tekil integral denklemi, transvers yönde izotrop malzeme IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRANSVERSELY ISOTROPIC LAYER BONDED TO A RIGID SUBSTRATE BİLİCİ, Mehmet Aykut M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Suat KADIO?LU January 2000, 70 pages In this study, a transversely isotropic layer bonded to a rigid substrate is considered. This model can be used to study blister test specimen. The problem is formulated by using Hankel integral transform technique. The problem is reduced to the solution of a system of singular integral equations of the second kind. These equations are solved for sample cases and numerical results for stress intensity factors, and energy release rate are given. Keywords : blister test, stress intensity factor, singular integral equation, transversely isotropic material Ul