Gebeliğin son trimesterindeki yakınmalar ile perinatal anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between complaints in the last trimester of pregnancy and perinatal anxiety
  1. Tez No: 931010
  2. Yazar: SERAN TÜRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada gebeliğin son trimesterindeki yakınmalar ile perinatal anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırmanın örneklemini 28 Kasım 2023- 8 Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul ilinde yer alan bir hastanenin gebe polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden son trimesterdeki 288 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Gebeliğe Bağlı Yakınmalar Ölçeği, Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde Bağımsız gruplarda t testi, One-way ANOVA, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between complaints in the last trimester of pregnancy and perinatal anxiety. Material and Method: This research is descriptive and correlational in nature. The sample of the study consisted of 288 pregnant women in their third trimester who voluntarily agreed to participate and attended the maternity outpatient clinic of a hospital in Istanbul between November 28, 2023, and March 8, 2024. Data were collected using the Personal Information Form, Pregnancy-Related Symptoms Scale, and Perinatal Anxiety Screening Scale. The data analysis involved independent samples t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis. Cronbach's alpha coefficient was calculated to assess the internal consistency of the scales and their sub-dimensions, with statistical significance set at p< 0.05. Results: The average age of the pregnant women was 29.64 ± 5.13 years. Among them, 33.7% had received a high school education, 76.4% were housewives, 84% lived in nuclear families, 75.3% were unemployed, and 68.4% had a middle-income level. Additionally, 47.2% of the women did not have a supportive family member, 54.9% were between 28-36 weeks pregnant, and 86% had conceived intentionally. The average total score on the Pregnancy-Related Symptoms Scale was 31.05±13.04. Pregnant women in the third trimester had an average score of 23.31±15.13 on the Perinatal Anxiety Screening Scale. According to the scale cutoff points, 59.4% of the participants were found to have anxiety.