Bipolar bozukluk tanılı bireylerde kendini damgalama ve öz şefkatin psikolojik iyi oluşla ilişkisi
The relationship of self-stigmatization and self-compassion withpsychological well-being in individuals with bipolar disorder
- Tez No: 931009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırma bipolar bozukluk tanılı bireylerde psikolojik yardım aramada kendini damgalama ve öz şefkatin, psikolojik iyi oluşla ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Materyal ve metot: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel olarak gerçekleştirilen bu araştırma, Ocak 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi erişkin psikiyatri polikliniği ile birlikte Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi erişkin psikiyatri polikliniğinde 121 bipolar bozukluk tanılı bireyle yürütüldü. Veriler Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu, Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama Ölçeği, Öz-Duyarlılık Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklemler t-testleri ve tek yönlü varyans analizi kullanıldı ve anlamlı farklılıklar bulunduğunda post hoc Bonferroni testleri uygulandı. Pearson korelasyon, aracılık ve yol analizleri ilişkileri değerlendirmek için gerçekleştirildi. Bulgular: Bu araştırmada bipolar bozukluk tanılı bireylerde Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama Ölçeği, Öz-Duyarlılık Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği skor ortalamaları sırasıyla 35.33±7.08, 3.04±1.07, 24.66±7.40 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between self-stigma of seeking psychological help and self-compassion and psychological well-being in individuals diagnosed with bipolar disorder. Material and method: This descriptive and relational study was conducted with 121 individuals diagnosed with bipolar disorder in the adult psychiatry outpatient clinic of Inonu University Turgut Ozal Medical Center and the adult psychiatry outpatient clinic of Malatya Battalgazi State Hospital between January 2024 and February 2025. Data were collected using the Sociodemographic and Clinical Information Form, Self-Stigma of Seeking Psychological Help Scale, Self Compassion Scale, and Psychological Well-Being Scale. Independent samples t-tests and one-way analysis of variance were used to evaluate the data, and post hoc Bonferroni tests were applied when significant differences were found. Pearson correlation, mediation and path analyses were performed to evaluate the relationships. Results: In this study, the mean scores of Self-Stigma of Seeking Psychological Help Scale, Self Compassion Scale, and Psychological Well-Being Scale in individuals diagnosed with bipolar disorder were determined as 35.33±7.08, 3.04±1.07, 24.66±7.40, respectively.