Fen bilimleri eğitiminde ders kitabı ve yardımcı materyallerin seçiminde öğretmen tercihlerinin Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ile karşılaştırılması
Comparison of teachers' preferences with the Analytical Hierarchy Process (AHP) in the selection of textbooks and auxiliary materials in science education
  1. Tez No: 931032
  2. Yazar: CEYLAN ŞENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin ortaokul 5. Sınıf Fen Bilimleri dersi Dünya ve Evren konu alanında yer alan“Güneş, Dünya ve Ay”ünitesinde uygulanabilecek MEB kitabı etkinlikleri, çalışma yaprağı, bilgisayar oyunu ve görsel modelleri tercih etme durumlarının Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 5 ana kriter, 26 alt kriter ve 4 alternatif değerlendirilmiştir. Araştırma için Ağrı ili ve Diyadin ilçesinde görev yapan 11 uzman Fen Bilimleri öğretmenine anket uygulanmıştır. Değerlendirmeler MS Excel programı ile tasarlanan bir hesap tablosu ile hesaplanmıştır. Değerlendirmeler sonucunda ana kriterlerin önem derecelerinin büyükten küçüğe sıralaması: imkanlar %33, beceri %23, öğrenmeye etkisi %21, akran öğrenmeleri %13 ve uygulanabilirlik %10 oranla, önem ağırlığı en yüksek değere sahip kriter imkanlar kriteri olarak bulunmuştur. 26 alt kriterin önem ağırlıklarına bakıldığında global ağırlığı en yüksek alt kriter % 0.14 oran ile öğrenci özellikleri bulunmuş ve çalışmanın temel amacına göre en etkili alternatif ( materyal) % 36 oran ile görsel model bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, teachers' preferences for MEB book activities, worksheets, computer games and visual models that can be applied in the“Sun, Earth and Moon”unit in the“Earth and Universe”subject area of the secondary school 5th grade Science course were evaluated using the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. is intended to be determined. For this purpose, 5 main criteria, 26 sub-criteria and 4 alternatives were evaluated. For the research, a survey was applied to 11 expert science teachers working in Ağrı province and Diyadin district. Evaluations were calculated with a spreadsheet designed with MS Excel program. As a result of the evaluations, the order of importance of the main criteria from highest to smallest is as follows: opportunities with 33%, skills with 23%, impact on learning with 21%, peer learning with 13% and applicability with 10%, and the criterion with the highest importance was found to be the facilities criterion. Looking at the importance weights of the 26 sub-criteria, the sub-criterion with the highest global weight was found to be student characteristics with a rate of 0.14%, and the most effective alternative (material) according to the main purpose of the study was found to be the visual model with a rate of 36%.