Aısı 316L paslanmaz çeliklerde borlamanın biyouyumluluk üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of boronizing on biocompatibility in aisi 316L stainless steel
  1. Tez No: 931064
  2. Yazar: ECE SİMOOĞLU SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle tıp alanında biyouyumlu malzemelerin geliştirilmesi son zamanlarda hız kazanmıştır. Biyouyumluluk anlamında kullanılacak olan malzemenin vücut dokularına fiziksel, kimyasal ve biyolojik uyumunun sağlanması gerekmektedir. AISI 316L paslanmaz çelikler implant malzemesi olarak biyouyumluluk açısından en fazla kullanılan ve bilinen metaller arasında yer almaktadır. AISI 316L kalite paslanmaz çeliklere özellikle sertlik, korozyon direnci ve aşınma gibi mekanik özelliklerini geliştirmek amacıyla yüzey işlem teknolojilerinden yararlanılmaktadır. Bor elementi besinler içerisinde mineral olarak vücuda alındığı için sağlık açısından da oldukça önemlidir. Bu noktadan yola çıkarak termo-kimyasal yüzey işlemlerinden biri olan borlama yöntemi AISI 316L paslanmaz çeliğe uygulanmıştır. İmplant malzemesi olarak kullanılan AISI 316L paslanmaz çelik malzemelerde borlama ile mekanik özelliklerinin arttırılmış olduğu görülmüştür. Bu çalışma kapsamında borlama işlemleri yapılan numunelerin biyouyumluluğu da araştırılmıştır. Borlama işlemi olarak uygulanacak kutu borlama yöntemi gerek maliyet açısından gerekse yöntemin kolay uygulanmasından dolayı seçilmiş olup, yapılmış olan bu çalışmada B4C, KBF4, aktif karbon ve SiC toz karışımları kullanılmıştır. AISI 316L paslanmaz çelik yüzeyi üzerine kutu borlama yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen malzemeler paslanmaz çeliğin biyouyumluluk açısından mekanik özellikleri olan sertlik, aşınma direnci ve yük taşıma kapasitesi gibi implant malzemelerde aranan özellikleri taşıyıp taşımadığı incelenmiştir. Elde edilen borlama yapılmış paslanmaz çelik malzemeler biyouyumluluk açısından, hücre kültürü başta olmak üzere simüle edilmiş vücut sıvısı içerisinde korozyon, sıvı ortam aşınma direnci ve anti bakteriyel gibi biyouyumluluk testleriyle yapılan çalışmanın doğrululuğunun da denetlenmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the development of biocompatible materials, especially in the medical field, has recently gained momentum. In terms of biocompatibility, the physical, chemical and biological compatibility of the material to be used with body tissues must be ensured. AISI 316L stainless steels are among the most widely used and known metals in terms of biocompatibility as implant materials. Surface treatment technologies are used to improve the mechanical properties of AISI 316L quality stainless steels, especially hardness, corrosion resistance and wear. Since boron is taken into the body as a mineral in foods, it is also very important for health. Based on this point, the boronizing method, which is one of the thermo-chemical surface treatments, was applied to AISI 316L stainless steel. It was observed that the mechanical properties of AISI 316L stainless steel materials used as implant materials were increased by boronizing. Within the scope of this study, the biocompatibility of the samples subjected to boronizing processes was also investigated. The box boronizing method to be applied as the boronizing process was chosen both in terms of cost and ease of application of the method, and in this study, B4C, KBF4, active carbon and SiC powder mixtures were used. The box boronizing method was applied on the AISI 316L stainless steel surface. It was examined whether the obtained materials had the mechanical properties of stainless steel in terms of biocompatibility, such as hardness, wear resistance and load-carrying capacity, which are sought in implant materials. The obtained boronized stainless steel materials also provide the accuracy of the study with biocompatibility tests such as corrosion in simulated body fluid, liquid medium wear resistance and antibacterial, especially in cell culture.