Annelik ambivalansı ölçeği: Türkçeye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Maternal ambivalence scale: Turkish adaptation, validity and reliability study
  1. Tez No: 931096
  2. Yazar: ÜLKER ZÜLAL OK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Anne olmakla ilişkili görülen hem olumlu hem de olumsuz duyguların bir arada bulunması durumu“annelik ambivalansı”teriminin öne çıkmasını sağlamıştır. Mevcut çalışma anne adayları veya 0-17 yaş arası çocuğa sahip annelerde deneyimlenen ambivalansın ölçümünü sağlayan Annelik Ambivalansı Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla 20-54 yaş arası 504 anne veya anne adayı katılımcıdan kolayda örnekleme yöntemiyle veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği, Yaşam Memnuniyeti Ölçeği ve Annelik Ambivalansı Ölçeği kullanılmıştır. Test-tekrar-test çalışması 112 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Annelik Ambivalansı Ölçeği Şüpheler, Reddetme ve Bastırma olmak üzere üç alt boyuttan meydana gelmektedir. Çalışmada test-tekrar- test güvenirlik analizi ve kriter bağıntılı geçerlik analizi için Pearson Korelasyon Analizi, yapı geçerliğinin tespiti için doğrulayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Ölçek geneli Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0,71; Şüpheler, Reddetme ve Bastırma alt boyutları için sırası ile 0,70; 0,60; 0,76 olarak elde edilmiştir. Sonuçlara göre ölçek güvenirlik ve geçerlik kriterlerini sağlamaktadır ve söz konusu örneklemde uygulanabilir olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak ölçek puanlarının medeni durum, eğitim durumu, annelik durumu ve çocuk sayısı değişken kategorileri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş; medeni durum ve çocuk sayısına göre farklılık gözlenmemiş, eğitim durumu ve annelik durumu kategorileri açısından anlamlı bir farklılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The coexistence of both positive and negative emotions associated with being a mother has led to the emergence of the term“maternal ambivalence”. The present study aims to adapt the Maternal Ambivalence Scale, which measures the ambivalence experienced by pregnant mothers or mothers with children between the ages of 0-17, into Turkish and to examine its psychometric properties. For this purpose, data were collected from 504 mothers or pregnant mothers between the ages of 20-54 using a convenience sampling method. The Demographic Information Form, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Life Satisfaction Inventory and Maternal Ambivalence Scale were used as data collection tools. The test-retest study was conducted with 112 participants. The Maternal Ambivalence Scale consists of three sub-dimensions: Doubts, Rejection and Suppression. In the study, Pearson Correlation Analysis was performed for test-retest reliability analysis and criterion-related validity analysis, and confirmatory factor analysis was performed for the determination of construct validity. The Cronbach Alpha reliability coefficient for the scale was obtained as 0.71; for the Doubts, Rejection and Suppression sub-dimensions, it was obtained as 0.70; 0.60; 0.76, respectively. According to the results, the scale meets the reliability and validity criteria and it was determined that it was applicable in the sample in question. In addition, it was examined whether the scale scores differed in terms of the variable categories of marital status, educational status, maternal status and number of children; no difference was observed in terms of marital status and number of children, but a significant difference was observed in terms of educational status and maternal status categories.