Amonyum boran temelli enerji depolama malzemelerinin geliştirilmesi ve verimlilik analizleri
Development of ammonium borane based energy storage materials and efficiency analysis
  1. Tez No: 931098
  2. Yazar: DOĞA SU YANKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KANTÜRK FİGEN, DOÇ. DR. BİLGE COŞKUNER FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Katı hal hidrojen depolamayı geliştirmek amacıyla nanotübüler ve nanofiber yapıya sahip bor tabanlı bir hidrojen depolama sistemi etkili bir yöntemdir. Bu araştırma, güvenli ve verimli hidrojen depolama uygulamaları için özel nanomalzemelerin potansiyelini vurgulamakta ve gelişmiş temiz enerji çözümleri için önemli etkileri olan hidrojen depolama teknolojilerinin geliştirilmesine ve sürdürülebilir ulaşım sektörüne katkı sağlaması amacıyla farklı yöntemlerle aktive edilmiş sepiyolit ve halloysit kil matrislerine amonyum boran hapsedilerek katı hidrojen depolama ortamları geliştirilmiştir. Asitle aktive nano-tübüler kil içinde hapsedilen AB, 120°C'de AB molü başına H2 eşdeğerinde en yüksek iyileşmeyi (%98) sağlamış ve ilk hidrojen üretim oranını artırırken indüksiyon süresini %90'a kadar azaltmıştır. Elde edilen kompozit yapılar, hidrojen enerji sistemleri için gelişmiş termal stabilite ve kontrollü hidrojen üretim özellikleri sergileyerek büyük umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
A boron-based hydrogen storage system with nanotubular and nanofiber structures is an effective method to improve solid-state hydrogen storage. This research highlights the potential of special nanomaterials for safe and efficient hydrogen storage applications and contributes to the development of hydrogen storage technologies with significant implications for advanced clean energy solutions and sustainable transportation sector by entrapping ammonium borane in activated sepiolite and halloysite clay matrices with different methods. AB entrapped in acid-activated nano-tubular clay provided the highest improvement (98%) in H2 equivalent per AB mole at 120°C and increased the initial hydrogen production rate while reducing the induction time by up to 90%. The obtained composite structures show great promise for hydrogen energy systems by exhibiting improved thermal stability and controlled hydrogen production properties.