Müzikal tiyatroda duygu ve düşünceyi ifade etmede müziğin ve dansın rolü: Sidikli kasabası müzikali üzerine bir inceleme
The role of music and dance in expressing emotion and thought in musical theater: A study on the musical of Urinetown
- Tez No: 931113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Müzikal Tiyatro duygu ve düşüncelerin diyalog, şarkı ve dans ile ifade edildiği bir teatral formdur. Müzik ve dans hikaye örgüsünü ilerleten ana unusurlardandır. Hikayedeki karakterlerin duygu ve düşünceleri, oyuncular tarafından ses ve hareket ile ifade edilir. Müzikal tiyatroyu tiyatrodan ayıran karakterlerin şarkı söyleyip dans ettiklerinin farkında olmadıkları durumlarda saklıdır.“Müzikal Tiyatroda Duygu ve Düşünceyi İfade Etmede Müziğin ve Dansın Rolü: Sidikli Kasabası Üzerine Bir İnceleme”adlı tezde müzikal tiyatronun tarihi; müzikal oyunculuğu, müzikalde ses ile ifade ve müzikalde hareket ile duygu ve düşünce aktarımı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Musical Theater is a theatrical form where emotions and thoughts are expressed through dialogue, song, and dance. Music and dance are the main elements that drive the plot forward. The emotions and thoughts of the characters in the story are expressed by the performers through voice and movement. The distinguishing feature of musical theater from regular theater is the moments when the characters are unaware that they are singing and dancing. The thesis titled“The Role of Music and Dance in Expressing Emotion and Thought in Musical Theater: A Study on the Musical of Urinetown”examines the history of musical theater; musical performance, expression of emotion and thought through voice in musicals, and expression of emotion and thought through movement in musicals.